Employment and disability: The case of blindness
Körlerin iş sahibi olmasını etkileyen faktörler
  1. Tez No: 52114
  2. Yazar: LOKMAN AYVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜVEN ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Özet Körlerin Is Sahibi Olmasini Etkileyen Faktörler Hazirlayan Lokman Ayva Calismanin amaci görme özürlülerin is sahibi olmalarini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu calismada sakatlik, korluk ve istihdamla ilgili konular, körlerin ise yerlestirilebilmelerini etkileyen faktörler, sakatlarin istihdam durumlari hakkindaki arastirma yer almaktadir. Yöntem ise literatür tarama, hukuki sartlarin incelenmesi ve istanbul Buyuksehir Belediyesi, Özürlüler Koordinasyon Merkezi, Özürlüler Bilgi Bankasi kayitîari üzerinde arastirma yapilmasidir. Eğitimle ilgili olanlarin disindaki hukuki düzenlemelerin, sakatligi isgucu kayip derecesine bagli olarak tanimladigini gorduk. ilgili hukuki düzenlemelere gore sakatlarin is yapabilirlikleri, devlet hastanelerindeki saglik kurullari tarafından belirlenmektedir. Körlerin muktedir olmalarini sağlayan rehabilitasyon hizmetleri, ihtiyaclari karsilayacak kadar yeterli değildir, istatistikler, özürlülerin istihdaminin ozursuzlerinkinden daha az olduğunu ve görme özürlülerin ise yerlesebilmelerinin sakat gruplarinin hemen hemen en dusugu olduğunu göstermektedir. Demografik faktörlerin yanisira, onyargi, korluk derecesi, bilgi eksikliği bunu etkileyen faktörlere örnek olarak gösterilebilir. Rehabilitasyon hizmetlerinin modernleştirilmesi ve genişletilmesi, teknoloji ve bilgiye dayali istihdamin geliştirilmesi, PR calismalarinin yapilmasi cozum önerilerinin bir kismi olarak öngörülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Factors Affecting the Blind to Have Job by Lokman Ayva Purpose of the study is to determine the factors affecting the blind to have job. In this study, an overview of disability, blindness, and employment related issues, factors influencing employability of the blind, and a survey on employment status of the disabled is given. The methodology is a review of the literature, examination of legal conditions, and conducting a survey on the records of disabled databank of Disabled Coordination Center and Greater Municipality of Istanbul. We have seen that Turkish rules and regulations excluding educational ones define the disabilities depending upon the degree of the loss of work power. Work capability of the disabled is determined by the health committee in governmental hospitals according to the rules and regulations. Rehabilitation services which enable the blind are not enough to meet the needs. Statistics indicate that the employment of the disabled is lower than the nondisabled and employability of the blind is almost the lowest among the disabled groups. Prejudice, degree of blindness, lack of information are examples of the factors besides demographic ones. Modernization and extension of rehabilitation services, development of technology and information based employment, PR studies are examples of recommendations to overcome negative effects. Ill