The effeect of oil price on economic growth of Iraq for time period (1995 – 2017)
Irak'ta 1995-2017 döneminde petrol fiyatlarının ekonomik büyümeye etkisi
- Tez No: 521187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Irak petrol fiyatının etkisini incelemek için iyi bir örnek olay kabul edilebilir. Çünkü Irak, ham petrolün ihracatına büyük bağımlılık göstermektedir. Irak, önde gelen petrol ihraç eden ülkelerden biridir. Genel olarak ülkenin milli geliri ham petrollere bağlıdır. Irak'taki petrol gelirleri, Irak hükümetinin bütçesinin yüzde 90'ını kapsamaktadır. Artan ham petrol fiyatı Irak'taki ekonomik büyümeyi etkileyebilmektedir. Diğer taraftan, milli gelir elde etmek için yeni bir strateji olarak petrol gelirleri yerine başka bir kaynak kullanmak da çok önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı Irak'ta petrol fiyatının ve petrol üretim değerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemektir. Verilerin tahmini için yıllık büyüme oranı, bileşik büyüme oranı ve korelasyon katsayısı kullanılabilir. Veriler, 1995-2017 yılları arasını kapsayan yıllık verilerdir. Sonuç olarak, ekonomik büyüme ekonomik dönüşümün en önemli kaynaklarından biridir. Çünkü toplumun üretken kapasiteyi ve optimal yatırımı artırma yeteneğini yansıtır ve aynı zamanda sürdürülebilirlik gereksinimi, şoklar karşısında çeşitlendirilmiş bir ekonomiyi içerir, dinamik olarak teknolojiyi ve beşeri sermayeyi benimsemektedir. Para, diğer rakiplere göre rekabet avantajı kazanabilir. İstikrarlı ekonomi politikaları ve ekonomik kalkınma ile, petrol fiyatı ile GSYİH, petrol üretim değeri ve GSYİH arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Iraq represents a good case study to examine the effect of oil price, because most of its earning dependence on exporting crude oil. Iraq is one of the major oil exporting countries. Generally, the national income depends on crude oil. Oil revenue in Iraq covers 90 percent of Iraqi government's budget and also Iraqi economy could be effect by would economic during economic problems. Thus, increasing oil crude oil price can effect on economic growth in Iraq. So it is crucial to use other resource instead of oil revenue as a new strategy to gain national revenue. The main objective of this study is to examine the effects of oil price and oil production value on economic growth. Annual growth rate, compound growth rate and correlation coefficient can be used to estimate of the data. The data is annual data which were converting a period of 21 years from 1995-2017. As a result, Economic growth is one of the most important sources of economic transformation because it reflects the community's ability to increase productive capacity and optimal investment and also sustainability requirement includes a diversified economy on the face of shocks, dynamically adopts technology and head accumulation human money, competitively can gain relative advantages compared to the other. Thus, it operates within stable, stable economic policies and economic development and there were positively statistically significance between oil price and GDP, oil production value and GDP.