The impact of fluctuation of oil revenue on real exchange rate and the structural imbalances of Iraqi economy
Petrol gelirinin reel kur değişimine etkisi ve Irak ekonomisinin yapısal dengesizlikleri
- Tez No: 521188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH SERKANT AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, petrol sektörü gibi belirli bir ihracat malları sektöründeki hızlı büyümenin reel döviz kuru ve rekabet gücünü ne ölçüde etkilediğini analiz etmektedir. Daha önceki analizlerde“Hollanda Hastalığı”kavramı öne çıkmıştır. Petrol sektöründeki hızlı büyüme ülkenin para birimini değerlendirmekte, diğer taraftan ülkenin geleneksel ihracat sektörünün uluslararası pazarlarda rekabet edebilirliğini azaltmaktadır. Bu tez Irak'ta Hollanda hastalığının bulunup bulunmadığını incelemektedir. Büyüyen petrol gelirlerinin Irak ekonomisinin petrol dışı sektörlerine etkisi değerlendirilmektedir. Petrol sektöründeki büyümenin ticaret konu olmayan mallar ve ticaret konu mallarda daralmaya yol açtığı amprik olarak kanıtlanmaktadır. Bu tezin ana bulguları Irak ekonomisinde Hollanda hastalığının olduğudur. Söz konusu hastalığın belirtileri, nispi fiyatlarda artış, reel döviz kuru değerlemesi, daralan ticarete konu mallar sektörü ve tarım dışı ürün çıkışının genişlemesidir. Bu tezde 1997 yılından 2016'ya kadar ulusal ve uluslararası kuruluşlardan elde edilen yıllık zaman verileri kullanılmıştır. Son olarak tez, reel döviz kurunun değer kazanmasından ve ekonominin yapısının ticarete konu mallardan ticarete konu olmayan mallara dönüşmesinden kaçınmaya yönelik öneriler getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the extent to which a boom in a particular export commodity sector (i.e., oil) affects the real exchange rate and competitiveness in the rest of the economy: This problem has been analyzed in the early stage by with the so-called 'Dutch-disease'. As a result, the booming sector (oil sector) the country's currency appreciates, thereby reducing the competitiveness of the country's traditional export sector in the international market. This thesis examines whether Dutch Disease is present in Iraq in the light of having not study about Dutch Disease phenomena. It evaluates the impact of growing oil revenues on non-oil sectors of the Iraqi economy. It produces some empirical evidence for the explanation non-tradable goods and contraction of the tradable goods sector due to the booming oil sector and appreciating real exchange rate and made tradable goods sector become uncompetitive for export. The main findings from this thesis that the Iraqi economy was subject to have the Dutch disease phenomena during the boom. Some of the indications of the disease, remarkably the increase of relative prices, the real exchange rate appreciation, contraction tradable goods sector and expansion of nontraded goods output were applicable. The study uses annual time series data sourced from home and international agencies from 1997 to 2016. Finally, The dissertation discusses briefly some policy measures that will help avoid the issue of appreciation real exchange rate and changing the structure of economy out of tradable goods to non-tradable goods sector.