Medeni surelerde müminlere yönelik hitaplar
Adresses towards believers in the Medinan surahs
- Tez No: 521192
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Medeni Surelerde Müminlere Yönelik Hitaplar”konulu çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve metodunu izah etmeye çalıştık. Birinci bölümde“Mekki ve Medeni sureler ve Mekki ve Medeni sureler arasındaki farkları izah ettik ve Kur'an'da hitap ve hitap şekillerini inceledik. İkinci bölümde ise; ”Ey iman edenler!" diye başlayan ayetleri tespit edip, klasik ve çağdaş eserler ışığında tasnifini yaptık. Sonuçta ise çalışmada ulaştığımız temel fikirleri ve kanaatlerimizi özetledik
Özet (Çeviri)
Our work themed as“Addresses Towards Believers in the Medinan Surahs”consists of one introductory and two other chapters. In the introductory chapter, topic, importance, aim and methodology of the research has been attempted to explain. In the first chapter, we have explained the Meccan and Medinan surahs and the difference between them and we have examined the addresses and the address forms in the Quran. In the second chapter, we have located and classified the verses of Quran which begin with“O you who have believed!”in consideration of classical and contemporary works. In the conclusion, we have summarized the ideas and opinions which we have acquired.