Medenî sûrelerde bir kez geçen kelimelerin tetkiki
Investigations the words once passed in the Madinah surah
- Tez No: 641788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bir Garibü'l-Kur'ân çalışması olan bu tezde öncelikle Kur'ân'da bir kez geçen kelimelerin tesbiti yapılmıştır. Daha sonra tespit edilen kelimelerin Mekkî ve Medenî olarak ayrımı yapılarak, Medenî sürelerde bir kez geçen kelimelerin tetkiki üzerinde durulmuştur. Tetkik esnasında kelimenin Kur'ândaki metni ve meali, gramer tahlili ve anlamı, kelimenin Kur'ândaki ve Arapçada eşanlamları ve son olarak kelimenin kullanımındaki muhtemel hikmetlere bakış şeklinde başlıklar altında değerlendirilmiştir. Kur'ân-ı Kerîm'de bir kez geçen kelimelerin tespiti yapılırken toplam 520 adet kelimenin bir kez kullanıldığı tespit edilmiştir. Bunlardan 393 adedi isim cinsinden, kalan 127 adeti ise fiillerden oluşmaktadır. Kur'ân-ı Kerîm'de bir kez geçen kelimelerin 344 adedi Mekkî sürelerde 176 adedi ise Medenî sürelerde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to focus on the words of the Quran. First of all, it was tried to find the words and roots mentioned once in the Quran and to classify them. By making a distinction between the words determined later as Mecci and Madani it is emphasized on the examination of the words mentioned once in the civilized periods. During the investigation, the text and meaning of the word in the Quran, its grammatical analysis and its meaning, the synonyms of the word in the Quran and Arabic, and finally, the possible wisdom in the use of the word were evaluated under the headings. While determining the words mentioned once in the Quran, it was determined that a total of 520 words were used once. 393 of these are nouns and the remaining 127 are verbs. 344 of the words mentioned once in the Quran consist of Meccian suras and 176 of them are made up of Madanian suras.