The eastern enlargement of the European Union: A unique case for imperialism
Avrupa Birliği'nin doğu genişlemesi: Emperyalizmin özgün bir örneği
  1. Tez No: 521191
  2. Yazar: LÜTFİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği'nin Doğu genişlemesini emperyalizm çerçevesinde incelemektedir. Bu amaçla, çalışma Avrupa projesinin niteliğini, Avrupa Birliği'nin Doğu genişlemesinin ardındaki nedenleri ve küreselleşme, Avrupa bütünleşmesi ve AB genişlemeleri arasındaki ilişkiyi tartışmaya açmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, Avrupa Birliği ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkinin emperyalizmin özgün bir örneğini ortaya koyduğunu iddia eder. Bir başka ifadeyle, Doğu genişlemesinin, yeni emperyalizmin bir örneği olduğunu iddia eder. Dolayısıyla çalışma, Orta ve Doğu Avrupa'daki yeni emperyalizmin bu özgün karakterini incelemeye odaklanır. AB'nin Doğu genişlemesi, AB ile ilgili literatürde çoğunlukla Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin“Avrupa'ya dönüş”ü olarak tartışılmıştır. Diğer bir ifadeyle, Doğu genişlemesinin, bu ülkelerin demokrasiye ve piyasa ekonomisine dönüşünü ve Avrupa'nın batısı ile doğusunun bütünleşmesini sağladığı ileri sürülmüştür. Ne var ki, Doğu genişlemesi Avrupa'daki eşitsiz gelişimi daha açık bir şekilde gözler önüne sermiştir. Avrupa projesi, Sovyet bloğunun çöküşünden sonra Orta ve Doğu Avrupa'yı küresel kapitalizmin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden yapılandırmak için bölgeye yayılmıştır. Fakat Orta ve Doğu Avrupa'daki yeni emperyalizm, buradaki ülkelerin AB bloğu içerisine dahil edilmesiyle özgün bir nitelik kazanmıştır. Bu ülkeler açısından sonuç ise, bölgesel pazara yani Avrupa Tek Pazarı'na bağımlılık olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyses the Eastern enlargement of the European Union within the frame of imperialism. For this purpose, the study brings into question the characteristics of the European project, the reasons behind the Eastern enlargement, and the link between globalization, the European integration, and the EU enlargements. In this context, this study argues that the relationship between the EU and the Central and Eastern European countries presents a unique case for imperialism. In other words, the study argues that the Eastern enlargement was a case for the new imperialism. Accordingly, this study mainly focuses on examining this unique characteristic of the new imperialism in the Central and Eastern Europe. The eastern enlargement of the EU has been mostly discussed in the literature regarding the EU as the“return”of the Central and Eastern European countries“to Europe”. In other words, it was argued that the Eastern enlargement provided the return of these countries to democracy and market economy and integration of the west and the east parts of Europe. However, it has more clearly revealed the uneven development in Europe. The European project expanded to the Central and Eastern Europe after the collapse of the Soviet bloc to restructure the region in line with the requirements of global capitalism. However, the new imperialism in the Central and Eastern Europe has had a unique characteristic by inclusion of these countries in the EU block. The result for these countries has been dependency on the regional market namely the European Single Market.