Yeşil tersine lojistik ürünlere ilişkin kalite algısı ve risk algısı ile difüzyon arasındaki ilişki
Relationship between the perceived quality, and perceived risk and diffusion for the green reverse logistics products
  1. Tez No: 521194
  2. Yazar: GÜL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalısmada genel olarak yesil tersine lojistik ürünlere iliskin kalite algısı ve risk algısı ile difüzyonu (yayılım) arasındaki iliĢkiler incelenmiĢtir. Bu kapsamda geliĢtirilen araĢtırma modeli; Gaziantep'te ikamet eden farklı meslek gruplarındaki tüketiciler üzerinde yüz yüze anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler Yapısal Esitlik Modeli (SEM) kurularak AMOS istatistik programı ile test edilmistir. Bu çalıĢmada elde edilen bulgulara göre kalite algısı ve risk algısı ile yeĢil tersine lojistik ürünlerin difüzyonu arasında iliĢkiler olduğu kanıtlanmıĢtır. ÇalıĢmada risk çeĢitlerinin (fonksiyonel, psikolojik, sosyolojik, finansal) kalite algısını negatif yönde etkilediği, fiziksel riskin kalite algısını etkilemediği görülmüstür. Kalite algısının ise yesil tersine lojistik ürünlerin difüzyonunu pozitif yönde; risk (psikolojik ve sosyal risk) algısının ise negatif yönde etkilediği tespit edilmiĢtir. Ayrıca tüketicilerin yeĢil tersine lojistik (YTL; Green Reverse Logistics: GRL) ürünlere iliĢkin risk algısı, kalite algısı ve difüzyonu değiĢkenlerinin demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between quality perception and risk perception and diffusion variables related to green logistics products is examined. In this context, the research model which was developed and were tested on consumers in different occupational groups residing in Gaziantep with using face-to-face survey technique. The obtained data were tested in AMOS statistical program by establishing Structural Equation Model (SEM). According to the findings obtained in this study, it was found that there is a relationship between quality perception and risk perception and green reverse logistic product diffusion. In this study, it has been observed that risk types (functional, psychological, sociological, financial) influence negatively on quality perception while physical risk does not seem influence the quality perception. Quality perception affects GRL (Green Reverse Logistics) diffusion positively; whereas perceived risk (psychological, sociological) was found to affect diffusion in the negative direction. It has been determined that the quality perception, risk perception, and GRL product diffusion variables differ according to the demographic characteristics of the individuals.