II. Mahmud Dönemi Osmanlı idaresinde Eflak-Boğdan
Ottoman administration in wallachia and Moldavia during the reign of Mahmud II
  1. Tez No: 521211
  2. Yazar: FEYZULLAH UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Eflak ve Boğdan'da kurulan Osmanlı himayesinin ve bölgedeki idari düzenin incelenmesi tez çalışmasının esas konusunu teşkil etmektedir. 1774 yılında imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması'yla birlikte Rusya, Eflak ve Boğdan'ın yönetimde istikrarın sağlaması ve Romenlerin refahının artırılması konusuna müdahil olma/şefaat hakkı elde etmiştir. Eflak ve Boğdan üzerinde kurulan bu ikili himaye 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması'ndan 1831/1832 Memleketeyn Nizamnamesi'nin yürürlüğe girmesine kadar geçen hayli karmaşık olayların vukubulduğu süreç birincil kaynaklara dayanılarak incelemeye konu olmuştur. XVIII. yüzyıl sonlarından itibaren Eflak ve Boğdan uluslararası rekabet alanı olarak ortaya çıkmış ve Osmanlı Devleti ve Rusya'nın dışında Avrupa devletlerinin ilgilendiği bir coğrafya haline gelmiştir. Tez çalışması kapsamında Eflak ve Boğdan'da etkinlik kazanmayı hedefleyen tüm güçlerin çıkar çatışmalarıyla birlikte Eflak ve Boğdan voyvodalıklarının ulusal karakterli bir Romen devleti haline dönüşümündeki en önemli kırılma noktaları kaynakların verdiği bilgiler ölçüsünde değerlendirilmiştir. Aynı zamanda özerk bir siyasi yapıya sahip olan Eflak ve Boğdan Beylikleri örneğinde, Osmanlı idarî sisteminin işleyişi ve ürettiği pratikler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman patronize and the administrative structure established in Wallachia and Moldavia constitutes the main plot of the thesis. With the Treaty of Kucuk Kaynarca (1774), Russia had got the right to have an act in Romanians' welfare increasing and the stability in governence of Wallachia and Moldavia. This double patronize on Wallachia and Moldavia became a matter of investigation -by first hand informations- between 1774 Treaty of Kucuk Kaynarca and 1831-1832 Regulamentul Organic in which may complicated events took place. Since the end of XVIII. century, Wallachia and Moldavia became an international rivalry region and many European countries began to show interest in this region other than Ottomans and Russia. In the scope of the thesis, the international powers and their struggle to take advantage of the area and breaking points of Wallachia and Moldavia Principalities' becaming a national charactered Romanian State evaluated in extent of the informations given by the sources. Meanwile, in the sample of Wallachia and Moldavia Principalities –which were autonomous states-, the governing processes of the Ottoman administrative system and the practices it produced was tried to be examined.