An investigation on the nature of the idiosyncratic risk of stock portfolios
Hisse senedi portföylerinin kendine özgü risklerinin doğası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 521212
  2. Yazar: BARIŞ KOCAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, güçlü ekonomik teorilere dayalı olarak, bankalar arası piyasalardaki fonlama likidite koşulları ve rezerv para birimi (ABD doları) değeri değişimlerinin portföy seviyesinde kendine özgü risklerin üzerindeki etkilerini araştırmak için iki ekonomik yayılma kanalı tanımlanmıştır. Konjönktür dalgalanmalarını kontrol ederek, fonlama likidite koşullarındaki bozulmanın yüksek riskli portföylerin kendine özgü risklerini daha az riskli portföylerin kendine özgü risklerinden daha fazla arttırdığını gösterdik. Bu artış, kendine özgü riskler başlıca finansal ve emtia piyasaları ile ilgili belirsizlik bilgisi içerdiğinde daha güçlüdür. Ayrıca, bu bulguya benzer şekilde, başlıca piyasalar ile igili belirsizlik göz önünde bulundurulduğunda, portföylerin (özellikle yüksek riskli olanların) kendine özgü riski ABD doları değerinin başlıca yabancı para birimleri karşısında yükselmesi ile önemli ölçüde artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on sound economic theories, two economic transmission channels are identified to investigate the impacts of changes in funding liquidity conditions in interbank loan markets and the reserve currency (US dollar) value on the idiosyncratic portfolio-level risks. Controlling for business cycles, we find that a deterioration in funding liquidity conditions increases the idiosyncratic risk of high-risk portfolios more than that of less risky portfolios. This increase is stronger when the idiosyncratic risks contain uncertainty information about major financial and commodity markets. Furthermore, similar to this finding, the idiosyncratic risk of portfolios (especially the high-risk ones) is considerably enhanced by the increases in US dollar value against major foreign currencies when uncertainty about the major markets is taken into consideration.