Enterprise risk management applications at BİST İstanbul on financial companies
Finansal olmayan Borsa İstanbul şirketlerinde kurumsal risk yönetimi uygulamaları
- Tez No: 580228
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de finansal olmayan şirketlerde risk yönetiminden sorumlu kişilerin profilini, en önemli riskler ile bu risklerin yönetimini ve sigorta yaklaşımını incelemektir. Belirsizliklerin arttığı ve özellikle dijitalleşmeyle hızlı değişimlerin yaşandığı dünyamızda şirketlerde kurumsal yönetimin etkin uygulanması rekabet ortamında varlıklarını daha güçlendirici etkiye sahiptir. Risk yönetimi, takım çalışması yaklaşımı ile tüm paydaşların dahil olduğu tüm şirket süreçlerinin bir parçası olan önemli bir sistemdir. Bu argüman ve risk yönetiminin ülkeler içinde artan önemi doğrultusunda, bu çalışma Türkiye'de risk yönetiminin etkinliği, yeterliliği ve yaklaşımları sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Türkiye'nin şu anda uluslararası rekabet gücünün artırılmasına yönelik büyük adımlar atmış ve ulusal ekonomi politikasını daha da ileriye götürmek için uluslararası risk yönetimi platformlarına hızla uyum sağlamayı hedefleyen gelişmekte olan bir ülke olduğu göz önüne alındığında, Türkiye'nin uygulama düzeyini vurgulamak önemlidir. (1). Ana esasler mevcut durumda risk yönetimine ilişkin olarak organizasyonların genel sağlığını arttırmak için hazırlanacağından (2). sigorta şirketleri: Sigorta şirketleri için firma politika/tutum bilgisi önemli olduğundan ve son olarak (3). finansal firmalar: Türk şirketlerine bir kredi limitini veren firmalara mali tablolar aracılığıyla kamuya açık olan bilgiler dışında bilgiler sağlanacağından (4). finansal olmayan firmalar: Genel bir kontrol yaptırmalarına ve kendi yöntemleri ile ilgili genel iyileştirme alanlarını görmelerine izin vereceğinden, ve en önemlisi (5). risk yönetimi literatürü: en üst düzey endüstri şirketlerinde direkt olarak üst düzey risk yöneticilerinden içeriden bilgi elde etmeyi zorlaştırdığından sonuçlar hükümet için yararlı olacaktır. Bu verilerin ve analizlerin katkısı, risk yönetimi alanında analiz yürüten araştırmacılar için yararlı olabilir. Dünyada ve Türkiye'de risk yönetimiyle ilgili standartlar ve yaklaşımlar yapılan literatür taraması ile ortaya koyulmuştur. Böylece risk yönetiminden sorumlu olanların profili ve ilgili yaklaşımlar analiz edilecektir. Bu, kullanılan risk yönetimi yaklaşımları hakkında bilgi elde etmek amacıyla yürütülmektedir. Anket soruları, ilgili risk yönetimi literatürü incelenerek ve uluslararası“Avrupa Risk ve Sigorta Raporu”ve“FERMA Anketi”ve“RIMS Anketi”nden unsurlar kullanılarak oluşturulmuştur. Bu soruların kombinasyonu anketimizin altında listelenmiştir. Anketin taslak versiyonu risk yöneticileri ile pilot olarak test edilmiş ve ölçekte değişiklikler yapılmıştır. Örneklemin son hali kamu şirketlerinden risk yöneticilerinden oluşmaktaydı ve 59'luk bir gözlem büyüklüğüne sahipti. Anket hazırlandı ve katılımcılara Survey Monkey aracılığıyla çevrimiçi olarak yollandı. Anketin son versiyonu BIST'teki halka açık firmalar listesine gönderildi. Toplam yanıt oranı %29 oldu. Firmaların örneklemi, Türkiye'deki en yüksek sanayileşmiş şirketlerden oluşmakta olup, 20 katılımcı 2017 yılına kadar ISO 500 ilk 100'ü kapsamındadır. Her anket sorusu bireysel olarak (betimleyici istatistik). yüksek-düşük frekans analizi, yüzde ve çapraz tablolama ve genel frekans analizi ile analiz edilmiştir. Ayrıca, ilgili sorular çapraz tablolama yoluyla bir araya getirilmiş ve birlikte analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarımız, Türkiye'de finansal ve sigorta sektöründeki risk yönetimine ilişkin yasal düzenlemelerin Avrupa'dan uyarlanarak zorunlu koşullara bağlandığını, riskin erken saptanması komitesiyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeleriyle beraber uygulamalarının dünyadaki sonuçlardan çok da farklı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the profile of those who are responsible for risk management, the most important risks and their management, and insurance approach in non-financial companies in Turkey. In a world where uncertainties increase and rapid changes take place especially with digitalization, effective implementation of corporate governance has a more empowering effect on the assets in the competitive environment. Risk management is an important system that is a part of all processes of the company, where all stakeholders are involved with the team game approach. In line with this argument and the growing importance of risk management within countries, this study aims to answer the question of the effectiveness, proficiency and approaches of risk management within Turkey. Considering the fact that Turkey is currently a developing country that has made great strides towards increasing international competitiveness and aims to adapt to the international risk management platforms quickly to further its national economic policy- it is important to highlight the level of application in Turkey. The results will prove useful for the (1). Government: as currently guidelines are being prepared in order to increase the overall health of organizations in regards to risk management (2). Insurance firms: as firm policy/behavior information is important for insurance companies, (3). Financial firms: as firms providing a line of credit to Turkish firms will be provided information other than what is available to the general public through financial statements, and finally (4). Non- Financial firms: as it will allow for them to conduct a general checkup and see their general improvement areas about their methods, and most importantly (5). Risk management literature: as it provides hard to achieve insider information directly from high level risk managers within top industry firms. The contribution of this data and analysis could prove useful for researchers conducting analysis under risk management area. Standards and approaches related to risk management in the world and in Turkey have been revealed with a literature conducted search. Thus, the profile of those who are responsible for risk management and related approaches will be analyzed. This is conducted in order to achieve information on the risk management approaches employed. The survey questions were generated via analyzing the related risk management literature and incorporating elements from the international“European Risk and Insurance Report”and“Federation of European Risk Management Association Survey”and“Risk Management Society Survey”. The combination of these questions were listed under our questionnaire. The draft version of the questionnaire was pilot tested with risk managers and modifications were made to the scale. The final version of the sample consisted of the risk managers from public firms and had an observation size of 59. The survey was prepared and sent to the respondents online via Survey Monkey. The final version of the survey was sent to the full list of publicly available non-financial firms on BIST. The overall response rate was 29%. The sample of firms consists of the highest industrialized companies in Turkey and 20 respondents are included under top 100 of ISO 500 by 2017. Each survey question was analyzed individually via (descriptive statistics). high-low frequency analysis, percentage and cross-tabulation and general frequency analysis. Moreover, related questions were combined and analyzed together via cross-tabulation. The results of our analysis show that statutory regulators regarding risk management in financial and insurance sector in Turkey is bound to mandatory conditions by being adapted from Europe, their practices are not different from the results in the world, as they fulfill their obligations related to the early detection committee of the law.