Necati Tosuner'in romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Necati Tosuner's novels
  1. Tez No: 521223
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Necati Tosuner, 1960 sonrası Türk edebiyatının önemli öykü ve roman yazarları arasında yer alır. Yazarın bugüne kadar yayımlanmış; yedi romanı, dokuz öykü kitabı, beş çocuk kitabı, bir deneme kitabı vardır. Bu çalışmamızda Necati Tosuner'in hayatı, sanatı ve romanları bir bütün olarak incelenmeye çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde Necati Tosuner'in hayatı, sanat anlayışı ve eserleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise yazarın birinci evre romanları olarak adlandırdığımız Sancı.. Sancı…, Yalnızlıktan Devren Kiralık ve Bana Sen Söyle romanları anlatıcı, olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman ve mekan unsurları bakımından ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca birinci evre romanlarında kullanılan teknikler ve temalar tespit edilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde ise yazarın ikinci evre romanları olarak adlandırdığımız Kasırganın Gözü, Susmak Nasıl da Yoruyor İnsanı, Korkağın Türküsü ve Çırpınışlar romanlarında yapının nasıl oluşturulduğu incelenmiş ve bu romanlarda kullanılan anlatım teknikleri ve temalar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Necati Tosuner is one of the important story and novel writers of Turkish literature after 1960. The author has published seven novels, nine story books, five children's books and an essay book. In this study Necati Tosuner's life, art and novels are examined throughly. In the first part of the thesis, brief information about Necati Tosuner's life, his understanding of art and works are presented. In the second part his novels Sancı.. Sancı…, Yalnızlıktan Devren Kiralık and Bana Sen Söyle¬_ which we will call the first period_ are examined in terms of narrator, plot, characters, time and space. Besides the methods and themes used in the first period novels are determined in this part. In the third part of the thesis, the structure of the author's novels Kasırganın Gözü, Susmak Nasıl da Yoruyor İnsanı, Korkağın Türküsü and Çırpınışlar_ which we will call the second period_ are examined. The narration techniques and the themes used in these novels are determined as well.