Necati Tosuner'in romanları üzerine bir inceleme
An investigation on novels of Necati Tosuner
- Tez No: 592210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Necati Tosuner (1944- ) roman, öykü, deneme, tiyatro gibi farklı türlerde eserleriyle modern Türk edebiyatına katkıda bulunan bir yazardır. Bedensel engelinin yarattığı bireysel ve toplumsal sorunları gerçekçi bir anlatımla eserlerine yansıtmış; anlatı kişilerini iletişimsiz, yalnız ve bunalımlı insanlardan seçmiştir. Bu çalışmanın amacı Türk edebiyatında daha çok öyküleriyle tanınan Necati Tosuner'i romanlarıyla da değerlendirmek ve yazarın romanlarını yapısal çözümleme ile ayrıntılı olarak incelemektir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yazarın hayatı, sanatı ve eserlerinin anlatımından, ikinci bölüm yazarın romanlarındaki yapısal unsurlar ve izleksel kurgu incelemesinden oluşur. Ayrıca ikinci bölümde yazarın romanlarında kullandığı anlatım teknikleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Necati Tosuner (1944-) is a writer who contributes to modern Turkish literature with his works in different genres such as novels, stories, essays and theater. He reflects the individual and social problems created by the physical disability to his works with a realistic expression and chooses characters from non-communicative, lonely and depressed people. The aim of this study is to also evaluate Necati Tosuner, who is mostly known for his stories in Turkish Literature, with his novels and examine the writer's novels in detail through structural analysis. The study consists of two main parts. The first part consists of the life of the writer, the literary life and the works of the writer, the second part consists of the structure and analysis of the thematic fiction in the novels of writer. Furthermore, in the second part, the narration techniques used in the novels of the author are mentioned.