Necati Tosuner'in romanları üzerine bir inceleme
A research on Necati Tosuner's novels
  1. Tez No: 581772
  2. Yazar: DİLAN GÜLAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT CANATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1960 sonrası Türk öykücülüğünün önemli isimleri arasında yer alan Necati Tosuner roman türünde de özgün kimliğini yansıtan eserlere imza atar. Yazarın yayımlanmış yedi romanı ile birlikte beş çocuk hikâyesi ve bir deneme kitabı bulunmaktadır. Tosuner'in çok yönlü edebi kişiliği eserlerinin içeriğine de sirayet eder. Yazar, eserlerini zengin bir içerikle sunma gayreti taşır. Çalışmamızda Necati Tosuner'in yukarıda saydığımız edebi kişiliğinin yanı sıra hayatı hakkındaki bilgilere de kısaca yer verdik. Tosuner'in ilk dönem romanları arasında sayılan Sancı…Sancı…, Yalnızlıktan Devren Kiralık ve Bana Sen Söyle klasik roman anlayışı ile ele alındığı için bu eserler olay örgüsü, şahıs kadrosu, tema, zaman, mekân, anlatıcı ve bakış açısı, olgu kuruluşu yönünden yapısal ve tematik bütünlükte incelemeye tabi tutuldu. İlk dönem romanlardan tamamen farklı bir anlayışla kaleme alınan Korkağın Türküsü, Susmak Nasıl Da Yoruyor İnsanı! Kasırganın Gözü ve Çırpınışlar ise yapısal farklılıklarından dolayı daha çok biçim ve içerik özellikleri yönünden ele alındı. Çalışmamızın sonunda her iki dönem romanlarının yapısal ve tematik özellikleri ile birlikte sosyolojik ve psikanalitik eleştiri kuramı bağlamında incelemesine yer verdik.
Özet (Çeviri)
Necati Tosuner, one of the important names of Turkish story telling after 1960, also has works that reflect his unique identity in the novel genre. The author has published seven novels and five children's stories and a book of essays. Tosuner's versatile literary personality also spread in the content of his works. The author strives to present his works with rich content. In our study, besides Necati Tosuner's literary personality characteristics mentioned above, information about his life is provided briefly. Since the Tosuner's first-period novels Sancı...Sancı... (Pain... Pain...), Yalnızlıktan Devren Kiralık (For Sublease, Because of Loneliness) and Bana Sen Söyle (You Tell Me) are considered classic novel, these works were examined in a structural and thematic integrity in terms of event plot, individuals, theme, time, space, narrator and point of view, event construct. And, the novels Korkağın Türküsü (Ballad of the Coward), Susmak Nasıl da Yoruyor İnsanı (How Exhausting to Be Quiet), Kasırganın Gözü (Eye of the Storm) and Çırpınışlar (Struggles), which are completely different from the novels in his first period, were only introduced in terms of their style and content. The final section analyzes both period novels in the context of sociological and psychoanalytic criticism theory based on their structural and thematic characteristics.