İstanbul Bayrampaşa ilçesi Vatan Mahallesi kentsel dönüşüm uygulamasının irdelenmesi
Evaluation of urban regeneration implemantation in Vatan Neighborhood, Bayrampasa distrcit, Istanbul
- Tez No: 521235
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ARZU KOCABAŞ DİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Kentsel Dönüşüm kavramı Avrupa'da Sanayi Devrimi sonrası artan hızlı kentleşme sonucu oluşan ve sağlıksız gelişen yerleşim alanlarının yenilenmesi ile özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında kentlerde yaşanan tahribatların giderilmesi için ortaya çıkmıştır. Ülkemizde 1990'lı yıllarda gecekondu sorununu çözmek için başlayan kentsel dönüşüm, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi ve 2011 yılında gerçekleşen Van Depremi sonrasında şehirlerimizin afet riskine karşı güçlendirilmesi bağlamında geniş bir gündem oluşturarak güncelliğini korumaktadır. Bu tez çalışmasında İstanbul'un Bayrampaşa İlçesi Vatan Mahallesinde yürütülen kentsel dönüşüm projesi uygulama süreci detaylı bir şekilde ortaya konulmuş, bu proje İstanbul'un diğer ilçelerinde yürütülen Sulukule, Fikirtepe ve Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projeleri karşılaştırılarak kentsel dönüşüm kavramı, uygulama süreci ve bütüncül bileşenleri bağlamında değerlendirilmiştir. Ayrıca tez çalışmasının örneklem alanı olan Vatan Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nden edinilen tecrübeler ışığında kentsel dönüşümün kavramsal çerçevesi, uygulama süreci ve bütüncül bileşenlerine ilişkin ülkemizde özellikle İstanbul'da yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları için yasal-yönetsel, finansal, teknik, sosyo - ekonomik ve kentsel planlamaya ilişkin öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of Urban Transformation has emerged in Europe after the Industrial Revolution in order to overcome the destruction experienced in the cities especially after the Second World War, with the result of rapid urbanization resulting in the renewal of unhealthy residential areas. Urban transformation has begun in our country in the 1990s to solve the slum problem. After the Gölcük Earthquake on August 17, 1999 and Van Earthquake in 2011, we have created and updated a broad agenda for strengthening our cities against disaster risk. In this thesis study, the process of urban transformation project implementation in Bayrampaşa District of İstanbul is presented in detail and this project is compared with Sulukule, Fikirtepe and Tarlabası Urban Transformation Projects conducted in other districts of Istanbul and the concept of urban transformation, application process and its integral components. In addition, the conceptual framework of urban transformation in the light of experience obtained from the Vatan Urban Transformation Project, which is the sampling area of the thesis study, is applied to the urban transformation studies carried out in our country especially in Istanbul in our country in terms of the legal process, financial, technical, socio-economic and urban suggestions for planning have been tried to be introduced.