İstanbul ili Bayrampaşa ilçesi Yugoslav göçmenleri geleneksel kadın giysileri ve çağdaş tasarımlar
Tradational female dressings and contemporary desingns of the Jugoslavian emigrants in province İstanbul, country Bayrampaşa
  1. Tez No: 108795
  2. Yazar: YÜKSEL İPEKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİME YÜCEER ARSLAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Giyim; maddi kültürün en dolaysız öğelerinden ve gözle görülebilen parçalarından biridir. Giyimi; ilk çağlarda inançlar toplumdaki sınıf ayrılıkları ve iklim, orta çağda savaşlar, salgınlar, göçler ve milletler arası ticaret etkilemiştir. Günümüzde ise teknolojik gelişmeler ve moda etkilemektedir. Moda; insanların yenilik ve değişiklik anlayışlarının oluşumunda geçmiş yılların tarzından hareket edilerek, günümüze çağdaş bir yorum getirilmesidir. Günümüz tekstil ve konfeksiyon alanında modayı uygulayan ülkelerin çalışmalarının temelinde, geleneksel giysilerini günümüz çağdaş çizgilerine aktarmaları yatmaktadır. Zengin bir tarihi geçmiş ve kültürle harmanlanmış geleneksel giysilerimiz, bu konuda bulunmaz bir kaynaktır. Türk giyim kültürünün tarihi gelişmelerinin incelenip bugünkü giyim anlayışına göre şekillendirilmesiyle, bizlerde modayı uygulayan ülkeler şaftımda yerimizi alabiliriz. Bu düşünceden hareketle hazırlanan“İstanbul ili Bayrampaşa ilçesi Yugoslav Göçmenleri Geleneksel Kadın giysileri ve Çağdaş Tasarımlar”başlıklı sanatla yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümünde; giyim, Türk hazır giyim sektörünün gelişimi, bugünkü durumu, çağdaş tasarımların hazır giyim sektörü içindeki yeri ve araştırmanın amacı ile konusunun tanımı ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde; Yugoslavya, İstanbul ili, Bayrampaşa ilçesi, Yıldırım orta mahalle ve Yugoslav Göçmenleri hakkında bilgiler verilmiş ulaşılabilen Yugoslav Göçmenlerinin geleneksel kadın giysileri hakkında da açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde yer alacak tasarımların işlem basamaklarına ait bilgiler, ilgili araştırmalar ve yabancı kelimelerin anlamlarının açıklandığı sözlük kısmı da bu bölümde yer almaktadır. Araştırmanın üçüncü bölümünde; araştırmanın materyali ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; tezin EK 1 bölümünde“Yöresel Giysi Uygulamalı İnceleme Formları”ında yer alan Yugoslav Göçmenleri geleneksel kadın giysilerinin model, kumaş, özellikleri, renk, dikim teknikleri ve özellikleri, süsleme özellikleri, teknik ve kalıp çizimlerinden esinlenerek çağdaş tasarımlar yapılmıştır.süsleme özelliklen, teknik ve kalıp çizimlerinden esinlenerek çağdaş tasarımlar yapılmıştır. Tasarımın işlem basamakları olan; piyasa araştırması yapma, hikaye panosu hazırlama, özgün model geliştirme, modele karar verme, temel kalıp hazırlama, deneme kalıbı hazırlama, giysinin kontrolü, üretim kalıbı hazırlama, pastal planı hazırlama, prosses analizi yapma, prototip ürün hazırlama, maliyet hesabı yapma, teknik çizim ve moda resmi çalışmaları bu bölümde yer almıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde, bulgular doğrultusunda sonuca varılmış, geleneksel giysilerin yeni nesillere aktarılması - yaşatılması ve tasarımlara esin kaynağı oluşturarak özgün ve çağdaş moda çizgilerimizin oluşumuna yardımcı olacağı düşünülen önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dress is one of most direct and noticeable elements of the materialist culture. In the early ages believes, class differences in society and climate,in the middle ages wars epidemics, migrations affected dresing.Technological developments and fashion are affecting the dressing nowadays. Fashion is, in the formation of novality and variation understandings of the human, a contemporary comment to the present day departing from the manner and style of the past years. At the basis of the efforts of the contemporary countries applying the fashion to the present textile and confection sectors there is trasfering traditional dressings into lines of the present day. Our traditional dressings blended with a rich historical past and culture are an unobtainable source. By studying the historical developments of the Turkish traditional dressing and reshaping to the present day's dressing understandings we could take our place in the line of the countries applying the fashion. The master's degree in art with the title“Traditional Female Dressings and Contemporary Designs of the Jugoslavian Emigrants in Province Istanbul, county Bayrampaşa,, is consisting of five parts.In the first part of the resecarch there are informaiton about dres.development of the Turkish ready made dress sectortpresent day's status.employment of the contemporary desings in the ready- made dressing sector, the aim of this research and the presention of the subject. In the second part, there are information about Jugoslavia, Province Istanbul.County Bayrampaşa,cal drawing and fashional picture.which are the processing steps of the design take in this part.In the fifth part of the research, in the lights of the finding it has come to a conclusion and some advices have been made which will be assistance of handing over the traditional dressings to the new generation and inspiration to desingers creating contemporary and independed fashion lines. Districts Yıldırım and Orta Mahalle and Jugoslavian emigrants.there are also available informative information about the traditional female dressings of the Jugoslavian emigrants.Process steps of the designs taking part in the fourth part, the related researchs and the glossary where the strange words are explained take also part in this section. İn the third part of the research some information aboat the material and the methot of this research have been supplied. İn the fourth part, in a supplementary section of the research some contemporary designs have been created effected by the model, clothing features,colours,sewing techigues and features, ornamental features,technic and form drawings of the traditional female dressings of the Jugoslavian emigrants which take part in”Research Format with Traditional Dressing's Application,, Market research, history-table preparing, developing original model, prepar İng main form, preparing the experimental from, preparing the pastel plan process analyzing, preparing prototip product.cost analysis,technic. ? s *.? fa y" *