Kısıtsız renkli imgelerde güncel yüz sezimi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of current face detection methods in unconstrained RGB images
  1. Tez No: 521272
  2. Yazar: BAHATTİN MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HELİN DUTAĞACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yüz bulma konusu zorlu bir alan olması ve henüz yeterli başarıyı yakalayamamış olmasının yanında birçok uygulamanın temelini oluşturmasından dolayı ilgi odağı haline gelmiştir. Son zamanlarda bu konuda yapılan sayısız çalışma bulunmaktadır. Fakat bu çalışmaların sınırlandırılmamış imgeler üzerinde başarı oranları düşüktür. Bu tezde, yüz bulma üzerine yapılan güncel çalışmaların özgün ve zorlu sınırlandırılmamış imgeler üzerinde gösterdikleri performanslar kıyaslanmıştır. Çalışma sonucunda, sınırlandırılmamış görüntülerde henüz başarı oranlarının yeterli olmadığı ve basit yaklaşımların hızlı sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Face detection is a widely studied problem since it is an important step for many computer vision algorithms. However, the performance of current face detection methods is low on images containing unconstrained faces. In this thesis, the performances of state-of-the-art face detection methods are compared using original, challenging images containing unrestricted faces. As a result of the study, it has been concluded that simpler methods are faster, and the performance of current techniques are still not sufficient on unconstrained images.