Understanding self in the transition process from higher education to work
Üniversiteden çalışmaya geçiş sürecinde kendiliği anlamak
  1. Tez No: 521291
  2. Yazar: EKİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Yüksek öğrenimden çalışma yaşamına geçiş, bireylerin yaşamında kritik bir dönemdir. Bu dönem, güvencesizlik ve belirsizliğin iş yaşamında ağır bastığı ve eğitim sisteminin genişlediği bir dönemde ise daha da önem kazanmaktır. Gençlerden çalışma yaşamında kendilerine yer edinmek konusunda bireysel sorumluluk üstlenmeleri beklenmektedir, ancak bu süreç yalnızca bir iş başvurusu sürecinden fazlası olup bir kendilik oluşum sürecidir. Bu çalışma, kadın ve erkek sosyal bilim ve mühendislik mezunu gençler ile yapılan derinlemesine mülakatlar temelinde, yüksek öğrenimden çalışma yaşamına geçiş sürecindeki algı ve deneyimlerin ışığında benliğin oluşumunu incelemeyi amaçlamaktadır. Gençler çalışma yaşamına geçiş sürecini nasıl algılamaktadır ve deneyimlemektedirler? Bu süreçte diplomanın çalışma yaşamı bakımından anlamı nedir? Bireyler kendilerine yüklenen kendine yatırım yapan birey olma sorumluluğuna nasıl yanıt vermektedir? Çalışma, bu gibi soruları yanıtlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın neticesinde, görüşmecilerin bu süreçteki yapısal koşullara ve bu koşullar içindeki konumlarına dair benzeşen algı ve deneyimleri olmakla beraber, toplumsal cinsiyet ve eğitim alanı temelinde farklı tepkiler geliştirildiği gözlenmiştir. Gençler açısından yapısal faktörler tanınmakta ancak bireysel tepkilere ağırlık verilmektedir. Bu bakımdan bireyselleşme, 2010'lu yılların Türkiye'sinde üniversiteden çalışma yaşamına geçiş sürecini niteleyen bir kavram olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transition from higher education to work is a critical period in the lives of individuals. The period becomes even more critical when it takes place in conditions of uncertainty and insecurity, and an education system that is expanding constantly. In these circumstances young people are assigned the responsibility to make their way into the labour market, a process that is more than a period of job applications, but also a process of self-formation. Based on in-depth interviews with young male and female social science and engineering graduates, this study aims to understand how self is constructed in in the case of perceptions and experiences regarding higher education to work transition in Turkey. Based on a cross-section of a segment of youth in Turkey the study asks questions such as: How do young people perceive and experience transition to work? What is the relevance of degrees for the labour market? How do young people respond to the responsibility of self-investing they are assigned? These are the basic questions this study aims to answer. The study reveals that while all young people have common perceptions with regarding to the structural conditions and their position within them, there are variations in terms of responses based on field of study and gender. There is recognition of structural factors, yet young people tend to develop individualised responses in the process of higher education to work transition. individualisation characterises higher education to work transition experiences of young people in 2010s Turkey.