University students' perception of sport politics interaction
Üniversite öğrencilerinin spor-siyaset etkileşimi algısı
- Tez No: 521294
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin spor-siyaset etkileşimine dair algılarının incelenmesidir. Çalışma Ankara ilindeki Beden Eğitimi ve Spor lisans programı bulunan 5 üniversiteden (Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) 599 (224 kız 375 erkek) Beden eğitimi ve Spor öğrencisiyle yapılmıştır. Bu öğrencilere 29 soruluk Spor- Politika Etkileşimini Algılama Ölçeği uygulanmıştır. Nicel tanımlayıcı metod kullanılan çalışmada verilerin analizi için T-test ve Tek yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Veriler 3 farklı alt boyutta incelenmiştir: spor- siyast ilişkisi, spor- siyasal system ilişkisi, spor- devlet ilişkisi. Analiz sonuçlarına göre spor-siyasal system ilişkisi alt boyutunda cinsiyete göre algının değiştiği görülmüştür. Üniversiteler arasında Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin spor-siyasal system ilişkisi alt boyutunda Ankara Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerine kıyasla algısının daha yüksek olduğu bulunmuştur. 4. sınıf öğrencilerinin ortalama değerleri 1. ve 2. sınıf öğrencilerine göre spor-siyasal system ilişkisi alt boyutunda daha yüksek çıkarken siyaset haberlerini takip etme sıklığının 3 alt boyutta da öğrencilerin algısına etki ettiği görülmüştür. Spora aktif katılım sıklığının spor- siyasal system ilişkisi algısı üzerinde etkili olduğu da çalışma sonuçlarında ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to examine university students' perception of politics-sports interaction. The study was conducted with 599 students (224 female, 375 male) from five universities with bachelor's degree of Physical Education and Sports department (Ankara University, Hacettepe University, Gazi University, Başkent University, Yıldırım Beyazıt University) in Ankara province. Sports-Politics Interaction Scale with 29 questions was applied to these students. T- Test and One-Way-Anova were conducted for the data analysis in the study using quantitative descriptive method. Data analyzed in three dimensions: sports-politics relation, sport- political relation, sport- government- relation. According to the results of the analysis, it was observed the perception changed with regard to gender in the subscale of sports-political system relation. Among the universities, Hacettepe University students were found to have a higher perception level in the subscale of sports-political system relation than Ankara University and Yıldırım Beyazıt University students. While the average values of the 4th grade students were higher in the subscale of sport-political system relation than the 1st and 2nd grade students, it was observed that the frequency of following the political news influenced the perception of the students in 3 subscales. It has also been concluded in the results that the frequency of active participation in sport affects the perception of sports-political system relation.