Spor - siyaset ilişkisi ve sporun liderlik ve kariyer üzerine etkileri
The relationship between sports and politics and the effects of sports on leadership and career
- Tez No: 873001
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma spor bilimleri fakültelerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin spor siyaset ilişkisi ve sporun yaşam becerilerine olan etkisi bağlamında sporun liderlik ve kariyer üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve metot: Bu çalışmada, nicel araştırma metotları içerisinde bulunan ilişkisel tarama modeli araştırma metodu olarak benimsenmiştir. Çalışmanın evrenini Fırat Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Munzur Üniversitesi ve Bingöl Üniversitesinde eğitim gören 3396 öğrenci oluşturmuştur. Evren içerisinde yer alan 443 öğrenci örneklem grubunu oluşturmuştur. Katılımcılara, Kolayda Örneklem Yöntemi 'ne başvurmak suretiyle ve gönüllülük esası baz alınarak ulaşılmıştır. Bulgular: Araştırmada spor siyaset etkileşimine ilişkin algı düzeylerinin üniversite, spor yapma sıklığı, anne-baba eğitim düzeyi ve meslek, aylık hane gelir düzeyine göre anlamlı farklılıklar gözlenirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research aims to examine the relationship between sport and politics and the impact of sport on leadership and career of students studying in faculties of sport sciences. Material and method: In this study, the relational survey model, which is among quantitative research methods, was adopted as the research method. The population of the study consisted of 3396 students studying at Fırat University, İnönü University, Munzur University and Bingöl University. The sample group consisted of 443 students in the population. The participants were reached by applying the convenience sampling method and on a voluntary basis. Findings: In the study, while significant differences were observed in the perception levels of sport-politics interaction according to university, frequency of doing sports, parents' education level and occupation, monthly household income level (p0.05).