The Turkish system for Islamic banking in Libya
İslami bankacılıkta Libya'ya Türk sistemi
- Tez No: 521334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısında, geleneksel bankalardan İslami bankalara dönüşme yönünde önemli bir olgu bulunmaktadır. İslami takas (mübadele), kalkınma ile ilişkili olan finansmanı sağlamak için iyi bir yöntem olarak kabul edilir. İslami mübadele, İslami bankacılık sektörünün önünü açan geçen yüzyılın yetmişli yıllarının ortasında ortaya çıkmıştır. Bu önemli İslami finansman tabanıyla, çalışmamız, genel olarak İslami mübadelenin potansiyeline ve İslami mübadelenin kural ve kavramlarına odaklanmıştır. Geçtiğimiz yüzyılın yetmişinci yılından beri, Libya ve Türk bankacılık sektörü özellikle Libya hükümetinin bankaları kamulaştırdığı dönemde Libya'da çok sıkıntı çekmiştir. Genel mülkiyet vurgusuyla, bankacılık sektörü, takipteki alacakların seviyesinin yükselmesi gibi birçok sorun nedeniyle zayıf kalmıştır. Bu nedenle, Libya ve Türk hükümetleri son yıllarda reform başlattılar ve iki bankacılık sektörünün performansını arttırmak için baskıları ortadan kaldırdılar ve yönlendirme sorunlarını ortadan kaldırarak özelleştirme çalışmalarını yürüttüler. Bu çalışma, İslami bankaların çalışma usullerini ve idari yapısını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, çalışma, Libya ve Türkiye'de İslami bankalar ve İslami bankacılık mübadelesi hakkında ayrıntılı bir çalışma yapmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın metodolojisi literatürde temsil edilmektedir ve çalışma Libya ile Türk bankacılık ve İslami bankacılık sistemlerinin ve özellikle İslami sistemleri hakkında veri sunmakta ve toplamaktadır ve bunların istatistiksel analizini yapmaktadır. İstatistiksel ve elektronik dergi sonuçları, birçok sorundan mustarip Libya bankacılık sektörünün ekonomiye katkısının zayıf olduğunu göstermiştir. Ayrıca, istatistiksel sonuçlar Türk bankacılık sisteminin büyüme ve istikrarı başlattığını ve bu çerçevede yetkililer tarafından yönetilen bir başarı politikası izleyerek özellikle 2000 yılından sonra Türk ekonomisine etkin bir şekilde katkıda bulunduğunu göstermiştir. Son olarak, çalışma Libya'daki İslami bankacılık mübadelesinin büyük ilgi gördüğünü ve talep artışı ve destek aldığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In the second half of the twentieth century, there is an important phenomenon is grown which is the phenomenon to transform from the traditional banks to the Islamic banks. The Islamic exchange is considered a good method to produce the financing which associate with development. The Islamic exchange is emerged in the mid of the seventieth of the last century that paved the way for the Islamic banking industry. With this important Islamic financing background, our study came which focus on the potential of Islamic exchange in general and the rules and concepts of the Islamic exchange. Since the seventieth of the last century, the Libya and Turkish banking sector suffer from many problems especially in Libya particularly when the Libyan government publicized the banks. In the highlight of the general property, the banking sector was weak because of many problems such as increasing the level of non-performing loans. So, the Libyan and Turkish governments started the reform in late years and remove the pressures and routing problems and work in the privatization in order to promote the performance of the two banking sectors. This study aims to analyze the work procedure of the Islamic banks and its administrational structure. Also, the study aims to make a detailed study about the Islamic banks and Islamic banking exchange in Libya and Turkey. The methodology of the study is represented in the literature, present and collect the data and analyze the statistics of the Libya and Turkish banking and Islamic banking systems and especially the Islamic systems. The statistical and electronic journal results showed that the Libyan banking sector suffer from many problems which weakness its contribution in the economy. Also, the statistical results showed that the Turkish banking system is started the growth and stability and contribute effectively in the Turkish economy especially after the year of 2000 according to following a success policy which managed by the officials at this framework. Finally, the study clarified that the Islamic banking exchange in Libya has taken great interest and they receive increase demand and support.