Predicting recycling behaviors of preschool teachers by incorporating additional variables into the theory of planned behavior
Okul öncesi öğretmenlerinin geri dönüşüm davranışlarının planlanmış davranış teorisine entegre edilen ek değişkenler aracılığıyla yordanması
  1. Tez No: 521338
  2. Yazar: EZGİ ŞENYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışma, okul öncesi öğretmenlerinin geri dönüşüm niyetlerini ve davranışlarını belirleyen faktörleri Planlanmış Davranış Teorisi'ni (PDT) kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Güncel çalışma, PDT değişkenlerini (davranış inançları, normatif inançlar, kontrol inançları, davranışa yönelik tutum, öznel normlar, algılanan davranış kontrolü, davranış niyeti ve davranış) ve birtakım ek değişkeni (ahlaki normlar, elverişlilik ve geçmiş davranış) içermektedir. Çalışmanın örneklemini, Ankara ilinin dokuz merkez ilçesindeki (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle) devlet okullarında çalışan 584 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma verileri, ''Demografik Bilgi Anketi'' ve ''Okul Öncesi Öğretmenleri için Geri Dönüşüm Anketi'' aracılığıyla toplanmıştır. İlgili değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla bir model oluştulmuş ve bu model yapısal eşitlik modellemesi kapsamında yol analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Geçmiş geri dönüşüm davranışı değişkeni ayırdedici geçerliliği sağlamadığı için, bu analizin dışında bırakılmıştır. Önerilen model, katılımcı öğretmenlerin geri dönüşüm niyetlerinin %44'ünü, geri dönüşüm davranışlarının ise %50'sini açıklamayı başarmıştır. Analizler, davranış inançlarının, normatif inançların ve kontrol inançlarının sırasıyla davranışa yönelik tutumu, öznel normları ve algılanan davranış kontrolünü önemli oranda açıkladığını göstermiştir. Ayrıca, okul öncesi öğretmenlerinin geri dönüşüm niyetleri sırayla algılanan davranış kontrolü, geri dönüşüme yönelik tutum, öznel norm ve elverişlilik değişkenleri tarafından yordanırken; öğretmenlerin ahlaki normlarının bu açıklamaya bir katkısı tespit edilememiştir. Ek olarak, okul öncesi öğretmenlerinin geri dönüşüm davranışları önemli ölçüde onların geri dönüşüm niyetleri tarafından belirlenirken; algıladıkları davranış kontrolü de geri dönüşüm davranışlarının açıklanmasına katkıda bulunmuştur. Diğer taraftan, elverişlilik ve ahlaki norm değişkenleri, katılımcıların geri dönüşüm davranışlarını açıklamada yetersiz kalmıştır. Bu bulgular, genişletilmiş PDT modelinin, öğretmenlerin geri dönüşüm niyetlerini ve davranışlarını açıklamada kullanışlı olabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study scrutinized the factors determining preschool teachers' recycling intentions and behaviors utilizing the Theory of Planned Behavior (TPB). Herein, the present study included the TPB constructs (behavioral beliefs, normative beliefs, control beliefs, attitude toward behavior, subjective norms, perceived behavioral control, behavioral intention, and behavior), and additional variables (moral norms, convenience, and past behavior). Data were collected by 584 preschool teachers working in public schools in the nine districts of Ankara (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, and Yenimahalle) in Turkey through '' Demographic Information Questionnaire'', and ''Recycling Behavior Scale for Preschool Teachers''. A model was developed to investigate the inter-relationships among the constructs and analyzed using path analysis in relation with structural equation modeling which did not cover past recycling behavior construct due to discriminant validity concerns. The proposed model explained 44% of the variance in recycling intentions, and 50% of the variance in recycling behaviors. Results revealed that behavioral beliefs, normative beliefs, and control beliefs significantly determined attitude toward behavior, subjective norms, and perceived behavioral control, respectively. Morever, preschool teachers' recycling intentions were significantly determined by perceived behavioral control followed by attitude toward recycling, subjective norms, and convenience, but not moral norms. Furthermore, their recycling behaviors were strongly predicted by their recycling intentions, and weakly determined by their corresponding perceived behavioral control. However, convenience, and moral norms did not contribute to the explanation of their recycling behaviors. Results highlighted that an extended. TPB model can be useful for examining teachers' recycling intentions and behaviors.