Milli Görüş Hareketi'nin siyasal dönüşümü: Kuruluş döneminden 28 şubat sürecine
Political transformation of the national vision movement: From the establishment period to february 28
  1. Tez No: 521344
  2. Yazar: BURAK İYİEKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Görüş Hareketinin gelişim ve değişim dinamiklerini, Hareket'in kuruluş aşamasından başlayarak 28 Şubat müdahalesine kadarki dönem içerisinde incelemek ve bu dönüşümün siyasal sonuçlarını değerlendirmektir. Türkiye'de devlet ile İslamcılık arasındaki ilişkilere Milli Görüş örneği üzerinden bir katkı sunmaya gayret eden bu çalışma, toplam üç bölümden oluşmaktadır. Her bir bölümde, Milli Görüşçü siyasi örgütlerin ideolojik omurgası; sosyal, siyasi ve iktisadi dinamiklerle etkileşimi bağlamında ayrıntılı biçimde tartışılmış ve 1997'de gerçekleşen askeri müdahalenin söz konusu bağlama etkileri mercek altına alınmıştır. Böylece Türkiye siyasi tarihinin 1970'ten 2000'lere kadarki kesitine; Milli Görüş, devlet ve ordu arasındaki ilişkilenme biçimleri dolayısıyla temas etme olanağı da bulunmuş olan çalışmada, diğer İslamcı hareketler ile doğrudan konumuzla ilgili olmayan siyasi gelişmeler ise kapsam dışı bırakılmıştır. Çalışmanın sonucunda, gerek Milli Görüş Hareketi gerekse de 28 Şubat süreci hakkında bütünlüklü bir değerlendirmeye ulaşılmış, konu hakkındaki akademik çalışmalara yeni bir bakış açısıyla katkıda bulunmaya çalışılmış ve birincil kaynakların incelenmesiyle döneme dair bilinenlerin gözden geçirilmesi teşvik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the development and transformation of the dynamics of National Vision Movement from the establishment period to the military intervention of February 28th and to evaluate the political consequences of this transformation. In Turkey, which strives to offer a contribution through the National Vision examples of the relationship between the state and Islamism, this study consists of three chapters. In each chapter,the ideological backbone of political organizations, which are the pro-National view, were examined in detail with social, political and economic dynamics, and the linking effects of the military intervention in 1997. Thus, other Islamic movements and unrelated political developments are excluded from the study in which was made possible to touch upon the Turkish political history between 1970-2000 by nationalist view and the ways of interaction between the army and the state. As a result of the work, a comprehensive evaluation was reached on both the National Vision Movement and the February 28 process, with a new perspective tried to contribute to academic studies on the subject and via examination of the primary sources it is motivated to go back over the period's known facts.