Hasat sonrası sakkaroz ve etanol uygulamalarının bazı Lisianthus [Eustoma grandiflorum (Raf.) Shinn.] çeşitlerinin fizyolojik özellikleri üzerine etkileri
Postharvest sucrose and ethanol application effects on physiological properties of some Lisianthus [Eustoma grandiflorum (Raf.) Shinn.] cultivars
- Tez No: 521343
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada hasat sonrası sakkaroz (S) ve etanol (E) uygulamalarının lisianthus [Eustoma grandiflorum (Raf.) Shinn.] kesme çiçeklerinin fizyolojik özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla Arena Pink, Arena White ve Minuet Dark Purple çeşitleri kullanılmıştır. Lisianthus çeşitleri, Yalova'dan ticari bir üreticiden elde edilmiştir. Ticari olgunluğa göre hasat edilen çeşitler hızla buz kutusu içerisinde laboratuvara miştir. Çiçekler vazo solüsyonu olarak hazırlanan kontrol (saf su), %2,5E +%2,5S, %5E+%2,5S, %7,5E+%2,5S içeren 500 mL'lik erlenmayer ve/veya cam şişelere 30 cm uzunluğunda kesildikten sonra yerleştirilmiştir. Deneme her vazoda 6 çiçek dalı olacak şekilde tesadüfi yerleştirmelerle 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme süresince, denemenin yapıldığı ortamda sıcaklık 23 ± 2°C, nispi oransal nem ise %50 ± 10 olacak şekilde tutulmuştur. Deneme sonunda vazo ömrü süresi ve uygulamaların etkisiyle yaprak oransal su kapsamı (YOSK), turgor kaybı (TK), çiçek açma oranı, renk, iyon sızıntısı, malondialdehit (MDA) miktarı, askorbat peroksidaz (APOX) ve katalaz (CAT) enzim aktiviteleri belirlenmistir. Denemeye alınan tüm lisianthus çeşitlerinde S ve E uygulamalarının çiçek açma oranını genelde arttırdığı görülmüştür. Genel olarak S ve E uygulamalarının vazo ömrünü kontrol uygulamasına göre arttırdığı ve en uzun vazo ömrünün Minuet Dark Purple çeşidinde olduğu belirlenmiştir. Sakkaroz ve E kombinasyonlarının lisianthus kesme çiçeklerinde renk üzerinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür. İyon sızıntısı değerleri tüm çeşitlerde genellikle %2,5E+%2,5S ve %5E+%2,5S uygulamalarında azalmıştır. MDA miktarında çeşitlere ve uygulamalara bağlı olarak önemli bir değişiklik görülmemiştir. Antioksidan enzim aktivitelerinin uygulamalarla birlikte genellikle arttığı belirlenmiştir. Denemede kullanılan solüsyonlar içerisinde en iyi kombinasyonunun maksimum vazo ömrü sağladığı için %5E+%2,5S olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Lisianthus [Eustoma grandiflorum (Raf.) Shinn.] cultivars Arena Pink, Arena White and Minuet Dark Purple were used to investigate the effect of sucrose and ethanole treatments on physiological parameters during postharvest period. Lisianthus flowers were obtained from a commercial grower in Yalova, harvested at commercial maturity and immediately transported to laboratory in an insulated container over melting ice. The flowers were placed in a 500 mL Erlenmeyer and / or glass bottle containing pure water (control), 2,5%E+2,5%S, 5%E+2,5%S and 7,5%E+2,5%S prepared as vase solution after they have been cut to a length of 30 cm. The experiment was set up in three replications by random placement, with each vase having 6 flowers. Experimental area was maintained at 23 ± 2°C, 50 ± 10% relative humidity during experiment. At the end of the experiment, leaf relative water content, turgor loss, flowerring rate, color, ion leakage, malondialdehyde content, ascorbate peroxidase and catalase enzyme activities were determined with the duration of vase life and applications. Sucrose and ethanol applications generally increased the rate of flowering in all tested lisianthus cultivars. In general, it was determined that the application of sucrose and ethanol increased the vase life according to the control application. Besides the longest vase life values were found in the cv. Minuet Dark Purple. The combination of sucrose and ethanol has been shown to have a positive effect on color in lisianthus cut flowers. Ion leakage values are generally reduced in all cultivars by 2.5E+2.5S and 5E+2.5S applications. There was no significant change in the amount of MDA depending on the cultivars and applications. It has been determined that antioxidant enzyme activities generally increase with the application. It could be said that the best combination among the solutions used in the experiment is 5%E+2,5%S because it provides the maximum vase life.