Eliptik hasarlı kompozit levhaların tamirinde yama boyutları ve yama tabaka sayısının çekme gerilme davranışlarına etkisinin deneysel ve sayısal olarak araştırılması
Experi̇mental and numeri̇cal investigation of the effects of dimensions and number of layers of patches on tensile stress behaviour of repairing composite plates having elliptical damage
  1. Tez No: 521366
  2. Yazar: MEHMET RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada eliptik hasarlı tabakalı kompozit levhaların tamirinde; yama boyutları ve yama tabaka sayısının çekme gerilme davranışına etkisi deneysel ve sayısal olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, eliptik delikli cam elyaf takviyeli tabakalı kompozit levhalar oluşturulmuştur. Bu levhalar çekme yüküne maruz bırakılarak, hasar yükleri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Daha sonra DP460 yapıştırıcı malzemesi kullanılarak, eliptik hasarlı cam elyaf takviyeli kompozit levhalar, boyutları ve tabaka sayıları değişen cam elyaf takviyeli kompozit yamalarla tek taraflı bindirme bağlantıları kullanılarak tamir edilmiştir. Tamir edilen numuneler çekme yüküne maruz bırakılarak, tamirde yama boyutu ve tabaka sayısı değişiminin hasar yüklerine ve gerilme davranışlarına etkisi yine deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Nümerik analizde ANSYS 19.0 programı kullanılarak hasar yükleri bulunup, kritik hatlar belirlenerek, bu hatlar boyunca numuneler üzerindeki σx, σy, σz, σeqv ve τxy, τyz,τxz gerilme dağılımları incelenmiş ve deneysel olarak elde edilen hasar yükleri ve hasar mekanizmaları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of dimensions and number of layers of patches on tensile stress behaviour in repairing composite plates having elliptıcal damage by using composite patches are investigated experimentally and numerically. For this purpose, glass fiber reinforced composite plates having elliptıcal damages are prepared. These plate loadings are applied and failure loads are investigated experimentally and numerically. Then composite plates having elliptical damages are repaired by single-sided glass fiber reinforced composite patches with changing dimensions and number of layers by using DP 460 epoxy. Tensile loads are applied to theese plates and the effects of change in dimensions and number of layers of patches on failure loads and stress behaviour are investigated experimentally and numerically. ANSYS R 19.0 WORKBENCH software have been used for numerical analaysis at the end experimental and nümerical investigetions have been compered.