Erişilebilirlik çalışmalarında mekân dizimi yönteminin antalya kent merkezinde uygulanması üzerine bir araştırma
A research on the implementation of space syntaxmethod in accessibility studies in the antalya city center
- Tez No: 521367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Erişilebilirlik mekânın ve kentin kalitesinin bir ifadesidir. Engellilerin erişilebilirlik konusundaki yaşadıkları sorunun kaynağı engel durumu değil, engellenmişlik durumudur. Ve bunu inşa eden sosyal, kültürel ve fiziksel faktörlerin düzenlenmesi gerekmektedir. Bu tez öncelikle; erişilebilirlik çalışmalarının mekân dizimi yöntemi sayesinde hızlanabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Noktasal çözümlerden önce yaya potansiyelinin yüksek olduğu alanların belirlenmesinde mekân dizimi yönteminin faydalarından yararlanılmıştır. Bu bağlamda incelenen Antalya ili kent merkezini kullanan engelli bireylerin bağımlı oldukları bireyler tarafından değil, kendilerinin rahatlıkla kullanabilecekleri bir çevre haline gelmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda başlanan çalışmada; çalışma alanı ve konusuyla ilgili yayımlanmış kitap, tez, makale, bildiri gibi yazılı kaynaklar ve engellilere ilişkin internet siteleri araştırılarak literatür toplanmış ve değerlendirilmiştir. Daha sonra çalışma alanı olarak belirlenen Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinde yaya kullanıcılarının ve kullanım seviyelerinin belirlenmesi amacıyla mekân dizimi yönteminden yararlanılmıştır. ArcGIS programı yardımı ile bütünleşme değeri yüksek olan cadde ve sokaklar belirlenmiş, bu alanlarda gözlem yapılmıştır. Kriterler yardımıyla alanlara puan verilmiştir. Puan ortalamaları 0-11 arası puan alanlar kırmızı, 12-22 arası puan alanlar turuncu, 23-33 arası puan alanlar ise sarı renk ile renklendirilmiştir. Gözlemler sonucunda; 31 akstan 2'si kırmızı, 17'si turuncu, 12'si sarı renk elde ettiği görülmüştür. Araştırma sonucunda olumsuz yönlere yeni öneriler getirilmiştir. Öneriler uygulandığı takdirde alanların toplam puanları artacağı, erişilebilirlik düzeyleri yükseleceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accessibility is an expression of the space and the quality of the city. The obstacles to accessibility are not obstacles to the problem they are experiencing, but obstruction. And the social, cultural and physical factors that make it necessary to be regulated. This thesis primarily deals with; aimed to show that accessibility studies that should not be neglected can be speeded up by the method of spatial layout. Prior to the point solutions, the advantages of the method of locating were utilized in determining the areas where the pedestrian potential is high. In this context, it is necessary to create an environment regulation that disabled people who use the city center of Antalya which we have examined are not used by the individuals to which they are dependent but they can use them easily. The work started in this presentation; written texts such as books, thesis, articles and papers related to the field of study and pronunciation, and internet sites on the disabled were searched. In Kepez, Muratpaşa and Konyaaltı districts, it is beneficial to adapt to the study areas later. It has been observed at the level of streets and streets which are high in integration with the Arc-GIS program. Criteria score points to winners. Scores from 0-11 are red, 12-22 are orange, 23-33 are yellow. Near the observations; 31 acnes, 2 red, 17 orange and 12 yellow. The research recommendation has brought new suggestions in negative directions. It is stated that the total scores of the areas where the suggestions are applied will increase and the entertainment level will increase.