The influence of some embedding properties of subgroups onthe structure of a finite group
Bazı altgrup yerleşme özelliklerininbir sonlu grubun yapısı üzerine etkileri
  1. Tez No: 521369
  2. Yazar: MUHAMMET YASİR KIZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sonlu bir $G$ grubunun kendisinden farklı eşlenikleriyle kesişimleri sıradan olan $H$ altgrubuna $TI$-altgrup denir. $H$'nin $TI$-altgrup olma özelliği taşıyan bir Hall $\pi$-altgrubu olduğunu varsayalım. Frobenius'un meşhur bir teoremi gösteriyor ki, eğer $H$ öz normalleştiren bir alt grupsa, $G$ grubunun bir normal $\pi$-tamlayanı vardır. Bu durumda $H$, Frobenius tamlayanı diye adlandırılır ve böyle gruplara da Frobenius grup denir. Bu tezin ilk ana sonucu, Frobenius teoreminin bir genellemesi olarak elde ettiğimiz aşağıdaki teoremdir. \textbf{Teorem.}\textit{ $H$, $G$'nin bir $TI$-altgrubu ve $N_G(H)$'nin bir Hall altgrubu olsun. O zaman $H$'nin $G$ içinde bir normal tamlayanı olması için gerek ve yeter koşul $H$'nin $N_G(H)$ içinde bir normal tamlayanı olmasıdır. Eğer $H$, $G$ de normal değilse ve $H$'nin $N_G(H)$ içinde bir normal tamlayanı varsa, $H$ bir Frobenius tamlayanıdır.} Yukarıdaki kurguda, $G$'nin bir Frobenius grup olması gerekmese de; teoremin ikinci kısmı, $H$'nin, bir Frobenius grubun içine Frobenius tamlayanı olarak gömülebileceğini garanti eder. Tezin diğer bir katkısı ise, Gow'a ait bir sonucu (Bkz. Teorem \ref{int gow}) $\pi$-ayrışabilir gruplara genelleyen aşağıdaki teoremdir. Burada Hall $\pi$-altgrubu $TI$ olma özelliği taşıyan $\pi$-ayrışabilir grupların yapısının çok sınırlı olduğu gösterilmektedir. \textbf{Teorem.}\textit{ $\pi$ kümesi $H$'nin mertebesini bölen asalların kümesi olmak üzere; $H$, $\pi$-ayrışabilir bir grup olan $G$'nin normal olmayan bir $TI$-altgrubu olsun. Aynı zamanda $H$'nin $N_G(H)$'ye ait bir Hall altgrubu olduğunu varsayalım. O zaman aşağıdaki özellikler sağlanır.} \textit{$a)$ $G$'nin $\pi$-uzunluğu 1'e eşittir ve $G=O_{\pi'}(G)N_G(H)$ olur;} \textit{$b)$ $G$'nin öyle bir $H$-değişmez kesiti vardır ki $H$'nin bu kesit üzerindeki etkisi Frobenius'tur. $O_{\pi'}(G)$ çözülebilir olduğunda; $G$'nin bu kesiti, $G$ nin bir ana kesiti olarak seçilebilir.} \textit{$c)$ $G$'nin çözülebilir olması için gerek ve yeter koşul $O_{\pi'}(G)$'nin çözülebilir olması ve $H$'nin $SL(2,5)$'e izomorf olan bir altgrup içermemesidir.} Son olarak, Isaacs'e ait aşağıdaki iki ayrı çözülebilirlik teoremine (\cite{isa3}, Teorem 1 and Teorem 2) karakter teoriden bağımsız, sadece transfer teori ve çizge teorisi kullanarak alternatif ispatlar sunacağız. \textbf{Theorem.} \textit{Her Sylow $p$-altgrubu döngüsel ve her $p'$-altgrubu abelyen olan sonlu bir grup ya $p$-kapalıdır, ya da $p$-nilpotenttir.}\\ \textbf{Theorem.} \textit{ $p\neq 2$ ve $q$, sonlu $G$ grubunun mertebesini bölen asallar olsunlar. $G$'nin $q$-altgrup ya da $q'$-altgrup olmayan her altgrubunun mertebesinin $p$'ye bölündüğünü kabul edelim. $q^a$, $|G|$ nin $q$-kısmı olmak üzere $p>q^a-1$ veya $p=q^a-1$ ve Sylow $p$-altgruplarının abelyen olsun. Bu durumda $G$ nin mertebesini yalnız $p$ ve $q$ asalları bölebilir. }
Özet (Çeviri)
In a finite group $G$, a subgroup $H$ is called a $TI$-subgroup if $H$ intersects trivially with distinct conjugates of itself. Suppose that $H$ is a Hall $\pi$-subgroup of $G$ which is also a $TI$-subgroup. A famous theorem of Frobenius states that $G$ has a normal $\pi$-complement whenever $H$ is self normalizing. In this case, $H$ is called a Frobenius complement and $G$ is said to be a Frobenius group. A first main result in this thesis is the following generalization of Frobenius' Theorem. \textbf{Theorem.}\textit{ Let $H$ be a $TI$-subgroup of $G$ which is also a Hall subgroup of $N_G(H)$. Then $H$ has a normal complement in $N_G(H)$ if and only if $H$ has a normal complement in $G$. Moreover, if $H$ is nonnormal in $G$ and $H$ has a normal complement in $N_G(H)$ then $H$ is a Frobenius complement.} In the above configuration, the group $G$ need not be a Frobenius group, but the second part of the theorem guarantees the existence of a Frobenius group into which $H$ can be embedded as a Frobenius complement. Another contribution of this thesis is the following theorem, which extends a result of Gow (see Theorem \ref{int gow}) to $\pi$-separable groups. This result shows that the structure of a $\pi$-separable group admitting a Hall $\pi$-subgroup which is also a $TI$-subgroup is very restricted. \textbf{Theorem.}\textit{ Let $H$ be a nonnormal $TI$-subgroup of the $\pi$-separable group $G$ where $\pi$ is the set of primes dividing the order of $H$. Further assume that $H$ is a Hall subgroup of $N_G(H)$. Then the following hold:} \textit{$a)$ $G$ has $\pi$-length $1$ where $G=O_{\pi'}(G)N_G(H)$;} \textit{$b)$ there is an $H$-invariant section of $G$ on which the action of $H$ is Frobenius. This section can be chosen as a chief factor of $G$ whenever $O_{\pi'}(G)$ is solvable;} \textit{$c)$ $G$ is solvable if and only if $O_{\pi'}(G)$ is solvable and $H$ does not involve a subgroup isomorphic to $SL(2,5)$.} In the last chapter we focus on giving alternative proofs without character theory for the following two solvability theorems due to Isaacs (\cite{isa3}, Theorem 1 and Theorem 2). Our proofs depend on transfer theory and graph theory. \textbf{Theorem.} \textit{Let $G$ be a finite group having a cyclic Sylow $p$-subgroup. Assume that every $p'$-subgroup of $G$ is abelian. Then $G$ is either $p$-nilpotent or $p$-closed.} \textbf{Theorem.} \textit{Let G be a finite group and let $p\neq 2$ and $q$ be primes dividing $|G|$. Suppose for every proper subgroup $H$ of $G$ which is not a $q$-group nor a $q'$-group that $p$ divides $|H|$. If $q^a$ is the $q$-part of $|G| $ and $p > q^a-1$ or if $p = q^a- 1$ and a Sylow $p$-subgroup of $G$ is abelian then no primes but $p$ and $q$ divide $|G|$.}