A study on new to the market products: Introduction of sterile disposable surgical gowns and drapes to the Turkish market
Pazar için yeni ürünler üzerine bir araştırma: Steril tek kullanımlık ameliyat önlük ve hasta örtülerinin Türkiye pazarına tanıtımı
  1. Tez No: 52137
  2. Yazar: TEOMAN ALİ YETEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Pazar İçin Yeni Ürünler Üzerine Bir Araştırma: Steril Tek Kullanımlık Ameliyat Önlük ve Hasta Örtülerinin Türkiye Pazarına Tanıtımı Bu çalışmanın amacı Türk tıp çalışanlarının, özellikle cerrahların, piyasaya yeni çıkan ürünlere ve bunların tanıtımına olan tepkilerini saptamaktır. Tek kullanımlık ameliyat önlük ve hasta örtüleri hakkında, daha çok Amerika kökenli bir yazın taramasından sonra İstanbul ve İzmir'de Türk doktorlara yönelik bir saha araştırması yapılmıştır. Veri analizleri, görüşülen doktorlarla yapılan geçerli durumdaki 124 ankete SPSS sürüm 5.0.2. programı uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Doktorların çoğunluğunun bu ürünleri tanıdığı ve meslektaşlarına kullanmalarını salık verdikleri görülmüştür. Yine doktorların büyük bir kısmının yeni ürünün tanıtımı için başka herhangi bir yoldan çok firma temsilcilerinin kendilerini ziyaret etmelerini ve ürün hakkında bilgi vermelerini istedikleri saptanmıştır. Doktorlar genellikle bu firma temsilcilerinin yanlarında ürünün numunesini ve ürün hakkında literatür getirmelerini tercih etmektedirler. Genelde tek kullanımlık ameliyat önlük ve hasta örtülerinin pahalı olduğuna inanılmakta, fakat bu ürünleri kullananların büyük bir kısmı bunların hesaplı olduğunu düşünmektedirler. Yeni bir ürün piyasaya çıktığında kişiler genelde bu ürünün başkası tarafından kullanılıpkendilerine fikir verilmesi taraftarı olduklarını belirttiler. Bu çalışmada elde edilen bulguların, yeni tıbbi ürünlerin pazarlanması alanında Türk yazınına doktorların yeni bir ürün piyasaya çıktığındaki tercihleri hakkında temel bilgiler sağlayarak konu ile ilgili araştırma zemini oluşturması ve bu sektörde çalışan firmalara olduğu kadar daha sonra yapılacak araştırmalara da katkıda bulunması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study on New-to-the-market Products: Introduction of Sterile Disposable Surgical Gowns and Drapes to the Turkish market. The purpose of this study was to see what the reactions of medical staff, especially surgeons, are to new products, focusing on sterile disposable surgical gowns and drapes, and the introduction of these products. After a review of the literature on the subject of disposable surgical gowns and drapes, mostly based on American literature on that particular subject, an exploratory research focusing on Turkish doctors was conducted in Istanbul and Izmir. Analyses were performed on data collected from 124 usable questionnaires by using the SPSS version 5.0.2 program. The majority of the doctors know about these products and would suggest the use of them to their colleagues; and they prefer that the reps visit them to give information about the new products instead of any other means of communication. Samples and literature about the new products get a lot of attention. The disposable surgical gowns and drapes usually are perceived to be expensive, however, the users believe that they are reasonably priced. Most of the respondents prefer to wait for others to buy and try a new product and to comment on it. IVThe findings of this study are expected to contribute to the Turkish literature on marketing of new medical products, by offering some basic information about Turkish doctors and their preferences when a product is introduced recently to the market, and also to companies by providing some implications, as well as for further research. V