The Postissue operating performance of initial public offering firms: The Turkish case
İlk kez halka açılan firmaların halka arz sonrası faaliyet performansları: Türkiye örneği
- Tez No: 52138
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZER ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
KISA ÖZET İlk Kez Halka Açılan Firmaların Halka Arz Sonrası Faaliyet Performansları Türkiye örneği Ali Celalettin Pekesen Bu tez ilk kez halka açılan firmaların halka arz sonrasında faaliyet performanslarındaki değişiklikleri incelemeyi amaçlamaktadır. İnceleme öncesi beklenti, firma yöneticilerinin özel bilgilerinden yararlanarak halka arz zamanlamasını ortalamadan daha iyi bir yıla denk getirmeye çalışmaları ve/veya halka arz öncesi performansı artırıcı bazı önlemler alarak (bilanço makyajı da dahil olmak üzere) performansı yüksek göstermeye çalışmaları nedeniyle halka arz sonrasında performans kriterlerinde düşüş gözlenmesidir. Ancak, bu çalışma, gözlenecek sonuçların ne kadarının, belirtilen sebeplerin hangisinden kaynaklandığını ayrıştırma hedefi gütmemektedir. Çalışmada İMKB'ye kote olan 1990 ve 1991 yıllarında halka açılmış finansal kesim dışındaki firmalar incelenmiştir. Zaman aralığı olarak halka arzdan bir yıl öncesinden üç yıl sonrasına kadar olan dönem ele alınmıştır. Çalışmanın bir bölümünde ise bu aralık daraltılarak elde edilen daha büyük bir örneklemeden yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular halka arz sonrasında performans kriterlerinde belli ölçülerde düşüş olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Post-issue Operating Performance oflnitial Public Offering Firms : The Turkish Case by Ali Celalettin Pekesen This thesis aims to investigate the change in operating performance of firms after they go public. As a result of managers' using their private information to time the initial public offerings (IPOs), and/or manipulate performance (including window-dressing) before the IPO, a decline in performance measures after the issue is expected. Yet, the study does not attempt to differentiate how much of the change is attributable to which kind of effect. The study includes İSE listed non-financial firms that went public during 1990 and 1991. The time scope of the analysis is between one year before the issue to three years after the issue. Also, in some part of the study this time scope is narrowed and a larger sample is used. The findings reveal that there is certain amount of evidence of declining performance in the post-issue period. IV