İdiopatik parkinson hastalarında fiziksel aktivite düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors affecting the level of physical activity in patients with idiopathic parkinson's disease
- Tez No: 521404
- Danışmanlar: DOÇ. BİRGÜL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: İdiopatik Parkinson hastalarında fiziksel aktivite düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 56 Parkinson hastası ve 58 sağlıklı birey katıldı. Hastaların hastalığa özgü yetiyitimi, Modifiye Hoehn&Yahr (H&Y) ve Hareket Bozukluğu Derneği Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (HBD BPHDÖ) ile belirlendi. Parkinson hastaları ve sağlıklı bireylerin fiziksel aktivite seviyesi Godin Boş Zaman Egzersiz Anketi, SenseWear Kol Bandı aktivite monitörüyle değerlendirildi. Katılımcılar aktivite monitörünü ardışık yedi gün boyunca kullandı. Katılımcıların postüral stabiliteleri Neurocom Balance Master cihazıyla, fonksiyonel mobiliteleri Süreli Kalk Yürü Testi'yle (SKYT), yürüme hızları 10 metre Yürüme Testi'yle (10 MYT), donuk yürüyüşleri Donuk Yürüyüş Anketi'yle, yürüme kapasiteleri 6 dakika Yürüme Testi'yle, yorgunluk seviyesi Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ)'yle, düşme korkuları Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası'yla, günlük yaşam aktiviteleri Schwab ve England Günlük Yaşam Aktivitesi'yle, yaşam kaliteleri 8-maddeli Parkinson Hastalığı Anketi'yle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the factors effecting the physical activity level of patients with Idiopathic Parkinson's Disease (PD). Methods: Fifty-six PD patients, 58 healthy subjects were participated in the study. The disease-specific disability was assessed with the Modified Hoehn&Yahr (H&Y) and Movement Disorder Society Unified Parkinson's Disease Rate Scale (MDS UPDRS). The physical activity level was measured by the Godin Leisure Exercise Questionnaire and the SenseWear Arm Band activity monitor. Participants' postural stability was examined with Neurocom Balance Master System, functional mobility with Timed Up and Go (TUG) test, gait speed with 10 meter Walk Test (10 MWT), freezing with Freezing of Gait Questionnaire, gait capacity with 6 minute walk test, fatigue with Fatigue Impact Scale (FIS), fear of falling with the Falls Efficacy Scale-International, daily activities with the Schwab and England Daily Life Activities Scale, quality of life with the 8-item Parkinson's Disease Questionnaire.