Revizyon ve total diz protezli hastaların denge düzeylerinin karşılaştırılması: Denge düzeylerinin düşme korkusu, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
Comparison of balance levels of patients with revision and total knee prosthesis: The relationship between the balance level fear of falling, functionality and quality of life of patients
- Tez No: 521405
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
AMAÇ Total diz protezinin (TDP) osteoartritli döneme göre dengeyi iyileştirdiği literatürde tartışmalıdır. Revizyon diz protezlerinde (RDP) ise tekrarlayan cerrahilerden dolayı dengenin daha da kötüleştiği ileri sürülmektedir. Literatürde TDP ve RDP'li hastaların denge düzeylerini karşılaştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda amaç TDP ve RDP hastalarının denge düzeylerini karşılaştırmak ve denge düzeyleri ile düşme korkusu, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. YÖNTEM Çalışmamız kesitsel bir araştırmadır. Çalışmaya cerrahi üzerinden en az 1 yıl geçmiş; 27'si revizyon, 30'u primer olmak üzere 57 diz dahil edildi. Hastalara düz bacak kaldırmada (DBK) ekstansiyon açısı ölçümü, Quadriseps Femoris (QF) ve Hamstring kas kuvveti, 2 Dakika Yürüme testi (2DYT), Süreli Kalk Yürü testi (SKYT), 30 Saniye Süreli Otur-Kalk testi (30SSOT) Hospital for Special Surgery (HSS) skalası, Alt Ekstremite Fonksiyon Skalası, SF-12 yaşam kalitesi anketi, Aktiviteye Özgü Denge Güven skalası, düşme sıklığı ve Biosway denge cihazı protokollerinden Postüral Stabilite, Stabilite Limitleri ve Modifiye Duyusal Etkileşim Denge Klinik Testi değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE It is controversial that the total knee prosthesis (TKP) improves the balance compared to the osteoarthritic period in the literature. And, it is suggested that the balance is getting worse due to recurrent surgeries about revision knee prosthesis (RKP). There are no studies comparing the balance levels of patients with TKP and RKP in the literature. The aim of our study is to compare the balance levels of patients with TKP and RKP and to examine the relationship between balance levels and fear of falling, functionality and quality of life. METHOD Our study was cross-sectional. Fifty-seven knees were included in the study at least 1 year after surgery, 27 of that were RKP and 30 of that were TKP. Knee extension angle at straight leg raising (SLR), Quadriceps Femoris (QF) and Hamstring muscle strength, 2 Minute Walk Test (2MWT), Timed-up and Go Test (TUGT), 30 Second Sit to Stand Test (30SSST), the Hospital for Special Surgery (HSS) Scale, Lower Extremity Function Scale, SF-12 Quality of Life Questionnaire, Activity Specific Balance Confidence Scale, fall frequency and Biosway balance tests such as Postural Stability Limits of Stability and Modified Clinical Test of Sensory Interaction in Balance were evaluated in this study.