Kistik fibrozis, non-kistik fibrozis bronşektazi tanılı olgular ve sağlıklı çocuklarda postür, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, kas kuvveti ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of posture, functional exercise capacity, muscle strenght and quality of life in patients with cystic fibrozis, non-cystic fibrosis bronchiectasis and healthy children
  1. Tez No: 521406
  2. Yazar: AYŞE VOLKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Kistik fibrozis(KF) ve non-kistik fibrozis bronşektazi'de (NKFB) görülen solunum problemleri bireylerin postür, fonksiyonel egzersiz kapasitelerini, kas kuvvetlerini ve yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmanın amacı KF, NKFB tanılı olgular ve sağlıklı çocuklarda postür, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, kas kuvveti ve yaşam kalitesinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya 15 KF'li, 15 NKBF'li ve 15 sağlıklı birey alındı. Demografik ve fiziksel özellikler kaydedildi. Solunum fonksiyon testi, göğüs çevre ölçümü, postür analizi, solunum ve periferik kas kuvveti ölçümü, 6 Dakika Yürüme Testi, Çocuk Depresyon Envanteri, Çocuklar için Sosyal Anksiyete Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı. Postür analizi; Posture Print Fotoğraflama yöntemiyle yapıldı. 6 DYT öncesinde ve sonrasında KH, KB ve SpO₂, dispne ve yorgunluk algılaması (MBS) kaydedildi. Bulgular: KF ve NKFB'li olgularda göğüs ekspansiyonu, sağlıklı gruba göre anlamlı olarak azaldı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Respiratory problems seen in CF and NCFB affect the posture, functional exercise capacity, muscle strenght and quality of life of individuals negatively. The aim of the study was to compare posture, functional exercise capacity, muscle strength and quality of life in healthy children with CF and NCFB diagnosed cases. Method: The study included 15 CF, 15 NCFB and 15 healthy subjects. Demographic and physical characteristics were recorded. Respiratory function test, chest circumference measurement, posture analysis, respiration and peripheral muscle strength measurements and six minute walk test (6 MWT) were performed. The Child Depression Inventory, Social Anxiety Scale for Children and Pediatric Quality of Life Inventory were applied. For 3D evaluation of posture, the PosturePrint system was used. Heart rate, blood pressure, SpO₂, and dyspnea and fatigue perception (MBS) were recorded before and after the 6 MWT. Results: Thoracic expansion was significantly lower in patients with CF and NCFB than in healthy group (p 0.05).