A critical analysis of the nation-building processes of the central Asian states
- Tez No: 52147
- Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
KISA ÖZET Bu çalışma Orta Asya Cumhuriyetleri'nin bu yüzyılda yer almış diğer örneklerden farklı olan uluslaşma sürecini incelemektedir. Deutsch, Kohn, Minogue ve Riggs'in öne sürdükleri teoriler bu cumhuriyetlerin uluslaşma sürecini tam olarak açıklayamamaktadır. Bu çalışmanın amacı söz konusu teorileri ele alarak Orta Asya'ya uygun bir temel sunmaktır. SSCB'nin çöküşü Orta Asya Devletleri'ne beklenmedik bir bağımsızlık sunmuştur. Bu devletlerin kendi dillerine sahip olmalarının yanısıra iyi belirlenmiş sınırları ile politik yapıları ulus-devletleri oluşturma şartlarını yerine getirmelerini sağlamıştır. Ancak, söz konusu devletlerin toprak bütünlüklerini sağlayabilecekleri hususu belirgin değildir. İyi tanımlanmış bir milli kimliğin yokluğu, aşiret ve kabileler arasındaki himayecilik, eski nomenklatura üyelerinin siyasi hegemonyası, yönetici elitlerin Rusya'ya bağımlılığı ve etnik olarak karmaşık nüfus yapısı Orta Asya Cumhuriyetleri'nin ulus-devlet olma süreçlerine engel teşkil eden en önemli unsurlar arasındadır. Bu çalışma, çok partili çoğulcu bir rejimin varlığını, sömürge sonrası yapıların farklı toplumların taleplerini karşılayacak şekilde yeniden düzenlenmesini, aşiret ve etnik çizgilere göre belirmiş olan sosyo-ekonomik eşitsizliklerin giderilmesini, Orta Asya'damilli kimliğin sınırsal bütünlükle bir arada yer aldığı siyasi istikrara ulaşmada en temel şartlar olarak ortaya çıkartmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Critical Analysis of the Nation Building Processes of the Central Asian States by Mert Bilgin This study analyzes the nation-building processes of the Central Asian republics which is fundamentally different from the other cases of this century. Theories such as those proposed by Deutsch, Kohn, Minogue and Riggs cannot fully elucidate the nation-building processes of these republics. This study aims to build upon earlier designed theories and provide a basis that is applicable to the Central Asian case. The collapse of the USSR offered the Central Asian states an unexpected independence. The conditions of building nation-states are supplied through their possession of distinct languages, well demarcated territories and political structures. However, it is not clear whether they will be able to sustain their territorial unity. The lack of a clearly defined national identity, patronage relationships of the clans and tribes, the political hegemony of the members of the former nomenklatura, the dependency of the governing elites on Russia and ethnic heterogeneity of the Central Asian republics are the main factors that obscure their nation-building processes. IVThis study argues that a multi-party pluralist regime, the re-emerging of the post colonial structures in a way that will be potent enough to answer the demands of multiple societies, and a decrease in the socio-economic inequalities that have been shaped along clan and ethnic lines are the most crucial conditions of attaining political stability, where national identity coexists with territorial integrity in Central Asia.