Progresif gevşeme egzersizlerinin romatoid artritli hastaların yorgunluk ve uyku kalitesine etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercise on fatigue and quality of sleep of patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 521469
  2. Yazar: NERMİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP PARLAR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Romatoid artritli (RA) bireylerde yorgunluk ve uyku bozuklukları sık görülen bir durumdur. Romatoid artrit hastalarının %80'inden fazlası hastalıklarının seyri esnasında bir tamamlayıcı ve alternatif tedavi (TAT) formu kullanmıĢtır. Bu çalıĢma, RA tanılı hastalarda progresif gevĢeme egzersizleri (PGE)‟nin yorgunluk ve uyku kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıĢtır. Hastalar randomize kontrollü olarak müdahale (n=35) ve kontrol (n=37) gruplarına ayrılmıĢtır. Ön test olarak gruplardaki tüm hastalara hasta tanıtım formu, Yorgunluk ġiddet Ölçeği (YġÖ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi Ġndeksi (PUKĠ) uygulanmıĢtır. Son test aĢamasına kadar (altı hafta sonra) kontrol grubuna rutin hemĢirelik bakımı, müdahale grubuna ise altı hafta boyunca PGE uygulanmıĢtır. Altıncı haftanın sonunda gruplardaki tüm hastalara YġÖ ve PUKĠ tekrar uygulanmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Fatigue and sleep disturbances are common in rheumatoid arthritis (RA) patients. More than 80% of patients with rheumatoid arthritis used a complementary and alternative medicine (CAM) form during the course of their illness. This study was conducted to evaluate the effects of progressive muscle relaxation exercises (PMR) on fatigue and quality of sleep in patients with RA. Patients were divided into randomized controlled intervention (n=35) and control (n=37) groups. Pre-test was applied to all patients in the groups, Fatigue Severity Scale (FSS) and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Until the posttest phase (six weeks later), the control group received routine nursing care and the intervention group received PMR for six weeks. At the end of the sixth week all the illnesses in the groups were reapplied by FSS and PSQI.