Familial factors behind early adulthood humor
Erken yetişkinlik mizahında ailenin rolü
  1. Tez No: 521470
  2. Yazar: KADİR CEM UNARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Mevcut çalışma ailevi etmenlerin genç yetişkinlerin mizahının gelişiminde oynadığı rolü incelemiştir. Mizah, mizah tarzları merkeze alınarak ele alınmıştır. Çalışma literatürde daha önce dile getirilmiş ve incelenmiş iki hipotezi temel almıştır ve ilave incelemeler ile desteklenmiştir. Yaşlarının ortalaması 20.67 olan 227 katılımcı kendi mizah tarzları, ebeveynin mizah tarzları, aile ortamı ve ebeveynin ilgi ve sevgisi üzerine anketler doldurarak çalışmada yer almışlardır. Yapılan analizler değerlendirildiğinde hem baba hem de annenin şimdilerde genç yetişkinlik döneminde olan çocuklarının mizah tarzları üzerinde etkili olmuş oldukları sonucuna varılabilmektedir. Aile ortamının yalnızca negatif mizah tarzlarıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca, babanın gösterdiği sevgi ve ilginin babanın mizahı ile çocuğunki arasındaki ilişkiyi değiştirdiği görülmüştür. Daha yüksek sevgi ve ilgi pozitif mizah tarzları bağlamında söz konusu ilişkiyi kuvvetlendirmiştir. Bu bulgulara ek olarak belirtilmesi gerekir ki, incelenen ailevi etmenler mizah değişkenlerinde görülen varyansın sadece küçük bir bölümünü açıklayabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the role of several familial factors in the development of early adulthood humor, which was examined with a focus on four humor styles. Two hypotheses stated earlier in the literature in relation to this subject (namely, modeling and reinforcement hypothesis, and stress and coping hypothesis) formed the core of the study, which was supported by additional explorations. 227 participants, who averaged 20.67 (SD = 1.33) years of age, filled in questionnaires on their own humor use, those of their parents, family environment quality, and parental warmth and acceptance. The results suggested that both fathers and mothers had some influence on their young adult children's humor styles. The quality of family environment was related only to the maladaptive humor styles. In addition, paternal warmth appears to have moderating effects on intergenerational humor associations between fathers and their children, with higher paternal warmth resulting in stronger relationships with regard to positive humor styles. The set of familial variables examined, however, explained only a small portion of interindividual variance in humor.