Multi-dimensionality of migration: The case of post-1974 immigrants in the Bahçeli Village in the Northern Part of Cyprus
Göçün çok boyutluluğu: 1974 sonrası Kuzey Kıbrıs Bahçeli Köyü'ne yerleşen göçmenler örneği
- Tez No: 399853
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu tez göç olgusunun çok boyutluluğunu sistematik bir şekilde açıklamak üzere teorik ve kuramsal bir çerçeve kurgulamayı ve buradan edinilen bilgileri gerçek bir ampirik örneği analiz etmek için kullanmayı amaçlar. Eleştirel realizm kuramının ana ilkelerinden yola çıkılarak oluşturulan bu kurgu, analize farklı agregasyon düzeylerini, yapı ve aktörü, üretici mekanizmalarda yer alan çeşitli faktörleri, ve de göç ve yerleşimin hem sebep hem de sonuçlarını da katarak göç olgusunun bütünlüklü olarak incelenmesi için gerekli kavramsal araçları sağlar. Bu çalışma Türkiye'den Kıbrıs'ın kuzey kesimine 1975-1980 tarihleri arasında meydana gelen birinci göç dalgası çerçevesindeki yerleşmelere odaklanır ve ampirik bir örnek olarak Bahçeli (Kalograia) köyünü ele alır. Eleştirel realizm bu çalışmanın metodolojik temellerini ve dolayısı ile kullanılan metotları da belirler; ve böylece bu çalışmada katılımcı gözlem, sözlü tarih görüşmeleri ve derinlemesine görüşmeler gibi niteliksel yöntemler kullanılarak derinlerdeki üretici mekanizmalar araştırılır. Göç olgusuna çok katmanlı ve çok faktörlü bir perspektifle bakma çabası, daha çok iktisadi veriler çerçevesinde temellenen hakim göç teorilerinden farklılaşılarak nedensellik analizine 'etnisite' ve 'ulus' fikirleri gibi 'kültürel' faktörlerin de dahil edilmesinin önünü açar. Uzun vadeli göçmen yerleşiminin 'önceden amaçlanmamış' etkilerini de dikkate alan bütünlüklü bir göç açıklamasının parçası olarak 'etnik cemaat' oluşturma süreçleri de analiz edilir. 'Cemaat oluşturma' meselesi etnisite ve ulus fikirlerinin sosyal olarak inşa edilip, değişkenliklere bağlı olarak, sürekli yeniden üretildiğine de işaret eder.
Özet (Çeviri)
This thesis endeavours to construct a theoretical and conceptual framework to systematically explain the multi-dimensionality of migration as well as to apply these insights to analyse an empirical case. The construct, informed by the main principles of critical realism, provides necessary conceptual tools to enable a holistic study of migration through integrating various levels of aggregation; structure and agency; multiple factors that partake in generative mechanisms; and causes as well as consequences of migration and settlement into the analysis. This study focuses on immigration and settlement within the first migration wave taking place between 1975-1980 from Turkey to northern Cyprus and on the Bahçeli village (Kalograia) as its empirical case. Critical realism informs the methodology and the methods of the study, so that deeper lying generative mechanisms are searched for by employing qualitative methods such as participant observation, oral history interviews and in-depth interviews. The endeavour to construct a multi-dimensional and multi-factorial approach to migration enables a distancing from mainstream migration theories which have a focus on economic factors and an incorporation of 'cultural' factors such as the ideas of ethnicity and nation into the causal analysis. Ethnic community building processes are analysed as a part of the holistic explanation of migration that also considers the 'unintended' consequences of long-term settlement of immigrants. The community building aspect also brings to the fore that ideas on ethnicity and nation are socially constructed and are constantly reproduced in context specific contingencies.