Neoliberal governmentality in Turkey
Türkiye'de neoliberal yönetimsellik
  1. Tez No: 521510
  2. Yazar: FİRDEVS EZGİ GÜNOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, güvenlikleştirme, ekonomikleştirme ve özneleştirme başlıkları altında ele aldığı neoliberal yönetimselliği Türkiye'de 1980 sonrasında ortaya çıkan üç olguyu açıklamakta kullanmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, ilk olarak, güvenlikleştirme temasına referansla Geçici Köy Koruculuğu Sistemi incelenmekte ve devletin şiddet tekelini halkla paylaşmasının devlet kapasitesindeki bir küçülme sonucunda değil, neoliberal yönetimin sivil toplumu da içerecek biçimde genişlemesi sonucunda mümkün olduğu iddia edilmektedir. İkinci olarak, ekonomikleştirme temasına referansla 2000lerden itibaren hidroelektrik piyasasının girmiş olduğu benzeri görülmemiş büyüme trendi ele alınmakta ve bu trendin olabilirlik koşulunu rekabeti kamu yararı olarak tanımlayan neoliberal rasyonalitede bulduğu öne sürülmektedir. Son olarak ise, özneleşme başlığı altında sağlık çalışanları için performansa dayalı ek ödeme sistemi incelenmekte ve bu sistemin üretim tarzındaki bir dönüşümün değil, öznellik üretimindeki dönüşümün bir sonucu olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate three phenomena that have emerged in the post-1980's Turkey by using the lens of neoliberal governmentality that is handled with regard to the topics of securitization, economization and subjectivation. In this context, first, the Temporary Village Guard System is examined with reference to the theme of the securitization and it is claimed that the state's attempt to share its monopoly of violence with the public is not a result of the nation state's retreat, but a result of the expansion of governmental technologies so as to permeate civil society. Secondly, with reference to the theme of economization, the unprecedented growth trend of the hydropower market in the 2000s is taken into consideration and it is claimed that this trend finds its condition of possibility in neoliberal rationality which defines public interest as competition. And lastly, on the basis of the subjectivation theme, the introduction of pay for performance system to health services is discussed and it is argued that this system is not an effect of a new organization of production, but rather of the neoliberal modes of subjectivation.