Adana ve osmaniye illeri zeytinlerinin (Olea europaea L.) moleküler markörler aracılığıyla genetik tanımlanması.
Genetic characterization of olive (Olea europaea L.) genotypes from adana and osmaniye provinces by molecular markers
- Tez No: 521580
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Adana ve Osmaniye illerinden toplanan toplam 41 yabani ve kültür zeytin genotipi ile Çukurova Üniversitesi ve Harran Üniversitesi bünyesinde yer alan zeytin genetik koleksiyonlarından temin edilen 36 referans zeytin çeşidi SSR markör tekniği uygulanarak moleküler düzeyde tanımlanmıştır. Çalışma, 2015-2017 yılları arasında toplam 77 zeytin genopinde yürütülmüştür. Genotiplerin moleküler tanımlanmasında 9 adet SSR markörü (UDO9, UDO12, UDO24, UDO26, DCA15, UDO4, DCA18, DCA9, DCA11) kullanılarak genetik düzeyde allel profilleri ve genetik yakınlık düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre toplam allel sayısı 101 adet olarak belirlenirken, lokus başına en düşük allel sayısı 3 allel/primer (UDO9), lokus başına en yüksek allel sayısı 31 allel/primer (DCA9) bulunmuştur. Ortalama allel sayısı lokus başına 11.22 allel/primer'dir. Ortalama beklenen heterezigotluk (He) ve gözlenen heterezigotluk (Ho) oranı sırasıyla 0.512 ve 0.675 olarak bulunmuştur. Kümeleme analizi sonucu oluşturulan dendogramlarda 2 ana grup ortaya çıkmıştır. Genotiplerin büyük kısmını kapsayan ikinci grup içinde, 2 alt grup elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 41 wild and cultural olive genotypes collected from Adana and Osmaniye provinces and also 36 reference olive cultivars obtained from Olive Genetic Collection of Cukurova and Harran University were defined at the molecular level by using SSR marker technique. The study was carried out in a total 77 olive genotypes between 2015 and 2017. Nine SSR markers were used (UDO9, UDO12, UD24, UD26, DCA15, udo4, DCA18, DCA9, DCA11) to determine allele profiles and genetic similarity levels. The total allele number was 101, while the lowest allele number per locus was 3 (UDO9) and the highest allele number was 31 allele/locus (DCA9). The average allele is 11.22 per locus. The mean expected (he) and observed heterozygosity (Ho) ratio were 0.512 and 0,675 respectively. Two main groups emerged in the dendogram generated because of clustering analysis. In the second group covering the majority of genotypes, two subgroups emerged.