Afyonkarahisar ilindeki Anadolu mandalarında genetik karakterizasyonu
Genetic characterization of water buffalo in Afyonkarahisar
  1. Tez No: 521582
  2. Yazar: SERKAN EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Genetics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu proje, Afyonkarahisar ili manda popülasyonunun heterozigotluk / homozigotluk düzeyini belirlemek, Türkiye'deki manda popülasyonları arasındaki ilişkileri açıklamaya yönelik çalışmalara zemin oluşturmak, Manda ebeveyn tayini için kullanılabilecek test paneli geliştirmek, incelenen lokuslar yardımıyla ebeveyn kontrolü de yaparak Afyonkarahisar ilinde T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM tarafından yürütülen“Mandaların Halk Elinde Islahı Projesine”genetik analizlerle destek olarak seleksiyon hızını artırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada 21 mikrosatellit lokus kullanılmıştır ve bu mikrosatellit lokuslardan 2 (AME ve CCMB154) lokus dışında 19 (BMS922, CCMB005, CCMB113, CCMB116, CCMB117, CCMB125, CCMB126, CCMB159, CCMB164, CCMB168, DIK1129, DIK1182, DIK1192, DIK2204, DIK2700, DIK3023, DIK3028, IOBT34 ve TGLA23) lokus da Anadolu mandalarında polimorfizm belirlenmiştir. İncelenen 19 mikrosatellite lokusunda toplam 155 farklı allel belirlenmiştir. Allel sayısı CCMB113 ve TGLA23 lokusunda en yüksek (13 allel), DIK3028 lokusunda ise en düşük (4 allel) bulunmuştur. Lokus başına düşen ortalama allel sayısı 8,158 olarak hesaplanmıştır. Ortalama Heterozigotluk değerleri; CCMB113 lokusunda en yüksek (0,839), DIK3023 lokusunda ise en düşük (0,143) tespit edilmiştir. Çalışılan 19 mikrosatellit lokusları birlikte değerlendirildiğinde ortalama heterozigotluk değeri; 0,651 olarak hesaplanmış ve bu değerin oldukça yüksek olduğu belirlenmiştir. Bunun nedeni incelenen lokusların heterozigotluk değerleri Anadolu mandalarında genetik varyasyonun yüksek olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This project aims to determine the heterozygosity / homozygosity level of the Afyonkarahisar city buffalo population, to establish a groundwork for explaining the relations between the buffalo populations in Turkey, to develop a test panel that can be used for parental identification in buffalo and to conduct parental control with the help of investigated loci. The Ministry of Food, Agriculture and Livestock carried out by the TAGEM to support the“Buffalo People's Reclamation Project”with genetic analysis and to increase the speed of selection. In this study, 21 microsatellite loci were used to determine the genetic structures of the Anatolian buffalos and polymorphsim was determined at 19 (BMS922, CCMB005, CCMB113, CCMB116, CCMB117, CCMB125, CCMB126, CCMB159, CCMB164, CCMB168, DIK1129, DIK1182 , DIK1192, DIK2204, DIK2700, DIK3023, DIK3028, IOBT34 and TGLA23) locus except 2 (AME and CCMB154) locus from these microsatellite locus. A total of 155 different alleles were found in the 19 microsatellite loci examined. Allel number was found highest in CCMB113 and TGLA23 (13 alleles) and lowest in DIK3028 (4 alleles). The average number of alleles per locus was calculated as 8,158. Mean Heterozygosity values; The highest in CCMB113 (0.839) and the lowest in DIK3023 (0.143) were found. When the 19 microsatellite loci studied were evaluated together, the mean heterozygosity value was calculated as 0.651 and this value was observed to be quite high. The reason for this is that the genetic variation in Anatolian buffalos is high in terms of the loci examined.