Çağdaş mimaride estetik kavramı ve tüketim kültürüyle ilişkisinin otel yapıları üzerinden incelenmesi
An investigation on hotel buildings; aesthetic concept in contemporary architecture and its relationship with consumption culture
  1. Tez No: 521588
  2. Yazar: İREM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZEYNEP AYGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Estetik kavramı duyularla ilişkili bir kavram olması sebebiyle varoluşumuzdan bugüne insanla ilgili önemli bir kavram olarak hayatta yer etmiştir. Mimarlık duyularımızla kurduğu kaçınılmaz ilişki nedeniyle estetik kavramının önemli yer kapladığı bir alandır. Bu nedenle mimaride estetik konusunun ele alınması nitelikli mimari üretimleri ortaya koymak ve mevcut yaklaşımları değerlendirmek bakımından önemlidir. Mimari estetik konusu geçmişten günümüze çalışmalar yürütülen bir disiplin olmuştur. Çağdaş mimaride estetik kavramı incelendiğinde ise günümüz üretim biçimlerinin, sosyal ve ekonomik pratikleri etkileyen durumların mimari üzerinde de etkili olduğu görülmektedir. Bu etki farklı boyutlarda olmaktadır. Tüketim kültürü çağdaş mimari üzerinde etki yapan en önemli unsurlardan biridir. Tüketim kültürünün hayatımıza etkisi üretim faaliyetleri, gündelik yaşam pratikleri ve estetik beğeniler gibi mimariyi de yakından ilgilendiren pek çok etmen üzerinden olmaktadır. Bu noktada mimarinin bir tüketim nesnesi olarak konumlandırılması sorgulanmaktadır. Tüketim kültürü ve mimari yapı tipolojileri ilişkisi incelendiğinde en yoğun ilişkinin yaşandığı yapı tiplerinden birinin otel yapıları olduğu gözlemlenmektedir. Otel yapılarının tüketimle ilişkisinin sonuçları hem işlevsel hem de estetik boyutlarda gözlemlenmektedir. Çalışma kapsamında bu sonuçlar mimaride estetik yaklaşımlar bağlamında değerlendirilmiştir. Hakim trendler tespit edilmiş ve nitelikli mimari yaklaşım için neler yapılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of aesthetics has taken an important place in life from past to present because of the relation with human senses. Architecture is an area where the concept of aesthetics is important because of the inevitable relationship it has established with human beings. For this reason, the consideration of the aesthetic issue in architecture is important in terms of revealing qualified architectural productions and evaluating existing approaches. The architectural aesthetic has been a discipline that has been studied from past to present. When the concept of aesthetics is examined in contemporary architecture; it is seen that todays modes of production, situations affecting social and economic practices are also influential on architecture. This effect is at different levels. Consumption culture is one of the most important factors affecting contemporary architecture. The influence of the consumption culture on our lives is due to many factors closely related to the architecture such as production activities, everyday life practices and aesthetic pleasures. At this point, the issue of positioning the architecture as a consumption object is questioned. When the relationship between consumption culture and architectural structure typologies is examined, it is observed that one of the building types in which the most intense relationship is experienced are hotel buildings. The results of the connection of hotel structures to consumption are observed both in functional and aesthetic dimensions. Within the scope of the study, these results were evaluated in the context of architectural aesthetic approaches. Major trends have been identified and it has been determined what can be done for a qualified architectural approach.