Bölünmüş toplumların Anayasa yoluyla birlikteliği
The Constitutional accommodation of divided societies
  1. Tez No: 521595
  2. Yazar: SALİM ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu çalışmada çağdaş siyaset biliminin ve anayasa hukukunun en temel sorunlarından birini oluşturan etnik, dilsel, dinsel veya ulusal olarak derince bölünmüş toplumlarda demokrasi, istikrar ve uzlaşının sağlanmasını yönelik yaklaşım ve stratejiler incelenmiştir. Bu araştırmanın temel iddiası, iktidar ve gücü ethno-kültürel veya ulusal gruplar arasında orantılı bir şekilde paylaşan ve bu topluluklara özerklik sağlayan ortaklıkçı güç-paylaşım sisteminin bölünmüş toplumların yönetilmesine yönelik mevcut yaklaşım ve strateji seçenekleri arasında en demokratik ve aynı zamanda en rasyonel alternatif olduğudur. Bu bağlamda, toplamda dört bölümden oluşan çalışmanın ilk iki bölümünde konuyla ilgili temel kavramlar ve ortaklıkçılık dışında diğer alternatif yaklaşım ve stratejiler ele alındıktan sonra üçüncü bölümünde tezin temel iddiasını oluşturan ortaklıkçılık detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, alt-gruplar arasında uzun süre devam eden çatışmalar ile derince bölünmüş bir toplum olarak ortaklıkçılık vasıtasıyla gruplar arasında şiddeti durduran ve uzlaşı sağlayan belirgin bir örnek olarak Kuzey İrlanda örneği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the approaches and strategies for providing democracy, stability and reconciliation in ethnically, linguistically, religiously or nationally deeply divided societies which constitute one of the most fundamental issues of contemporary political science and constitutional law. The main argument is as follows: The consociational power-sharing system, which proportionally shares power among ethno-cultural or ethno-national groups and provides autonomy for these groups, is the most democratic and rational alternative in the existing literature for the management of divided societies. In this context, the basic concepts related to the main subject and other alternative approaches and strategies except consociationalism are discussed in the first two chapters of the study. Then, the consociationalism which constitutes the basic claim of the thesis is examined in detail in the third chapter of the study. In the fourth chapter, Northern Ireland case is scrutinized as an outstanding example of the power-sharing system that appease the conflicts and provides accommoddation between groups through consociationalism.