Integrating activity based costing and quality costing concepts for quality improvement efforts
Aktivite bazlı muhasebe ve kalite maliyeti kavramlarının kalite iyileştirme çalışmalarını desteklemek üzere entegre edilmesi
  1. Tez No: 52160
  2. Yazar: HAKAN SAYLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ATİLLA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Aktivite Bazlı Muhasebe ve Kalite Maliyeti Kavramlarının Kalite İyileştirme Çalışmalarım Desteklemek Üzere Entegre Edilmesi Hakan Saylan Gün geçtikçe artan rekabet, Kalite Maliyetlerinizi bilmek ve buna göre hareket etmek gereğini doğurmuştur. Uygunsuzluk maliyetleri kaliteyi yakalamaktaki başarının bir ölçüsüdür. Kalite unsurları parasal karşılıkları belirtilmedikçe yukarı yönetimin dikkatini pek çekemez. Esas istenen, hataların önlenmesi için gereken yatırımların geri dönüşlerinin ve izlenmesinin yapıbilmesidir. Çoğu muhasebe sisteminde indirekt harcamalar ürün maliyetlerine bazı direkt maliyet kalemleri üzerinden dağıtılır. Bu direkt maliyet kalemleri çoğunlukla direkt işçilik bazen de makina-saat veya malzeme içeriği olabilir. Ancak ürünler çoğunlukla indirekt kaynakları direkt kaynaklan tükettikleri oranlarda tüketmedikleri için maliyetlendirmede önemli sapmalar olabilmektedir. Aktivite bazlı maliyetlendirme ile ürün / servislerin maliyetlendirilmesinde daha doğru değerlere ulaşılabilmektedir. Bu sistemde organizasyonel kaynaklar ilk önce aktivitelere dağıtılmaktadır. Daha sonra aktivite maliyetleri ise ilgili aktiviteyi tüketen ürünlere / bölümlere dağıtılır. Bu çalışmanın amacı“Kalite Maliyetleri”ve“Aktivite Bazlı Maliyetlendirme”kavramlarını birarada ele almak, Aktivite Bazlı Muhasebe Sistemi kurulduğu taktirde Kalite Maliyetlerinin daha hassas netlikte ve kolayca hesaplanabileceğini örneklerle göstermektir. Bu entegre sistem kullanılarak kalite iyileştirme çalışmalarının desteklenmesi ve izlenmesinin daha kolay olduğu vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Integrating Activity Based Costing and Quality Costing Concepts for Quality Improvement Efforts by Hakan Saylan To know your quality costs, and to act in accordance with that knowledge, is crucial. Non-conformance costs are the measure of your success in achieving quality. When quality issues are not presented in monetary terms they will not receive enough senior management's recognition. What you are seeking is to justify and monitor investments in defect prevention. In most cost accounting systems, indirect expenses and other overhead items are allocated directly to individual units of product or service in proportion to some measure of direct cost. Most commonly, that measure is direct labor content, although sometimes it may be machine hours used or material content. Often, this procedure results in deviation from the true cost information because products and services do not necessarily use that particular overhead item in proportion to their direct cost base. Activity based costing presents a truer picture of the actual cost of providing a product or service. It allocates the cost of organizational resources first to the activity that uses the resource and then to the products and services that create the demand for the activity. The activities are said to drive the cost of the product or service. The purpose of this study is to present 'Cost of Quality“ and ”Activity Based Costing“ concepts together to show that 'Truer”Quality Costs can easily be picked up, once an Activity Accounting System is employed throughout the organization. Then, use of this Quality Cost data for justifying and monitoring quality improvement efforts is considered. IV