Attitude of intermediaries towards sales promations in packaged non-durable cleaning goods sector
Dayanıksız temizlik tüketim maddeleri sektöründe dağıtım kanallarının satış promosyonlarına karşı tutumu
- Tez No: 52162
- Danışmanlar: PROF.DR. ESER BORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kısa Özet Dayanıksız Temizlik Tüketim Maddeleri Sektöründe Dağıtım Kanallarının Satış Promosyonlarına Karşı Tutumu Yazan Enis Bulca Bu çalışmada, Türkiye dayanıksız temizlik tüketim maddeleri sektöründe, dağıtım kanallarının (toptancı ve perakendeciler), üretici firmalar tarafindan kendilerine sunulan satış promosyonlarına karşı tutumları incelenmiştir. Özel olarak hazırlanmış altı adet, gerçek yaşamdakilere çok benzer promosyon tanımım içeren bir anket yardımıyla bu kesimin tutumları ölçülmüştür. Sorular genelde Likert tipi derecelendirmelerden oluşmaktadır. Anket, önde gelen bir üretici firmanın müşteri portföyünün bir bölümüne, Türkiye genelinde uygulanmıştır. Tek ve iki örneklem için t-testi, tek yönlü varyans analizi, cross-tab analizi ve frekans analizleri sonuçlan test etmede kullanılmıştır. Sonuçlar, toptancıların, perakendeciler kadar tüketiciye yönelik promosyonlara karşı olumlu tutum içinde olduğunu göstermektedir. Her iki grup da sadece tüketici veya sadece kanala yönelik promosyonlardansa her iki kesime de yönelen promosyonlara karşı olumlu tutum içindedirler. Promosyonun kazandırdığı ekstra ekonomik değer olumlu tutum göstermede en önemli faktörlerden birisi olarak ortaya çıkmıştır. Doğrudan para hediyesi olan promosyonlar para hediyesi olmayan promosyonlardan farklı bir tutuma yol açmamaktadır. Bu sektördeki ara satıcı firmalar, emsalsiz promosyonlardan çok daha önce denenmiş promosyonları tercih etmektedirler. Arastana sonucunda anında ödüllendirme sağlayan promosyonların diğerlerine göre daha olumlu tutuma yol açtığı açıkça ortaya çıkmıştır. Promosyonların aynı zamanda, satıcının normal, günlük aktivitelerine engel olmaması gerekmektedir. Marka ve üretici imajı da olumlu tutuma yol açan önemli faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Attitude of Intermediaries Towards Sales Promotions in Packaged Non-durable Cleaning Goods Sector By Enis Bulca In this thesis, the author tries to examine the attitudes of intermediaries (agents in the distribution channel) in Turkish packaged non-durable cleaning goods sector, towards different types of sales promotions presented to them by manufacturer firms. A questionnaire that includes six specifically constructed promotions that are very similar to the ones used in real situations, is used to measure attitudes of resellers. Questions are mostly of Likert type scales. The questionnaire is applied to a portion of customer portfolio of a leading manufecturer firm, and has respondents all over from Turkey. Paired and one sample t-tests, one way variance analysis and cross-tabs along with simple frequency analysis are used to test research results. The results show that, wholesalers have a favorable attitude towards consumer oriented promotions as well as retailers. Both of these resellers have a more favorable attitude towards promotions mat are designed to attract both trade and the consumers, than mono-audience promotions. The amount of economical advantage or incentive a promotion provides is one of the most important factors to get a favorable attitude from resellers. Monetary promotions are found to be of equal value with non monetary ones. It is also found out that resellers prefer promotions that they have tried before instead of unique ones. The study makes clear that the promotions which satisfy resellers need for instant gratification get more favorable attitude. It also states that the promotions should not change resellers usual order of operations. Brand and manufacturer image are also found to be very important factors. rv