Investigation of thermoelectric properties of 2d β-silicon monotelluride (site)
2 boyutlu β-silion monotellürlerin termoelektrik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 521622
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜLSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Özgün 2 boyutlu silikon monotellür (SiTe) moleküllerinin termoelektrik özellikleri temel ilke hesaplar ile araştırıldı. Elektronik yapının hesaplanması için yoğunluk fonksiyonel teorisine dayalı artırılmış düzlemsel dalga metodu“Vienna Ab Initio Simulation Package”(VASP) kullanılarak uygulandı. Değişim bağıntı fonksiyoneli için, Perdew-Burke-Ernzerhof (PBE-GGA) tarafından geliştirilen genelleştirilmiş gradyan yakınsaması hesaba katıldı. Beta-SiTe için hesaplanan bant genişliği 1.83eV , teorik veri ile uyum içinde bulunmuştur. Elektronik ve kafes taşıma özellikleri Boltzmann taşıma denklemi kullanılarak araştırıldı. Elektronik taşıma özellikleri için elektronik bant yapısının Fourier interpolasyonunu kullanan Boltz-TraP kodu kullanıldı, bu sebeple interpolas-yonu küçültmek ve daha iyi sonuçlar elde etmek için büyük bir k örneğine ihtiyaç duyuldu. Oda sıcaklığında Seebeck sabiti 290 μV /K ve κ l = 0 için liyakat figürü 0.98 olarak bulundu. İkinci mertebeden harmonik ve üçüncü mertebeden anharmonik kuvvet sabitleri VASP yardımı ile yoğunluk fonksiyoneli tedirginlik teorisi kullanılarak hesaplandı. Fonon dağılmı ve durum yoğunluğu, Phonophy kodu kullanılarak ikinci mertebeden kuvvet sabitleri ile bulundu. Kafes termal iletkenliği ve diğer kafese bağlı taşıma özellikleri ShengBTE programı yardımıyla, harmonik ve anharmonik kuvvet sabitleri ile hesaplandı. Oda sıcaklığında özısı 305.5 J/molK olarak ve kafes termal iletkenliği 1.35 × 10 −3 W/mK olarak bulundu. Beta-SiTe için ZT liyakat figürü, ShengBTE'den elde edilen κ l kullanılarak, oda sıcaklığında 0.78 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric properties of novel 2D silicon monotelluride (SiTe) are studied using first principles calculations. The plane wave method based on den- sity functional theory as implemented in Vienna ab initio simulation package (VASP) is used to calculate the electronic structure. For the exchange correlation functionals, the generalized gradient approximation developed by Perdew-Burke-Ernzerhof (PBE-GGA) is taken into account. The calculated band gap for β-SiTe is 1.83 eV which is in consistence with the previous theoretical data. The electronic and lattice transport properties are investigated using the Boltzmann transport equation. For the electronic transport properties, BoltzTraP code is used which relies on the Fourier interpolation of electronic band structure and thus requires a large k-sampling to optimize the interpolation and produce better results. The Seebeck coefficient obtained at room temperature is 290 μV /K and the figure of merit with κ ` = 0 is 0.98. The density functional perturbation theory (DFPT) is used to calculate the 2nd order harmonic and 3 rd order anharmonic force constants. The phonon dispersion and density of states are computed from the 2 nd order harmonic force constants using Phonopy code. The lattice thermal conductivity and other lattice dependent transport properties are calculated using both the harmonic and anharmonic force constants via ShengBTE program. The specific heat and lattice thermal conductivity at room temperature is 305.5 J/mol K and 1.35 × 10 −3 W/m K, respectively. The figure of merit ZT for β-SiTe at room temperature using the κ' obtained from ShengBTE is 0.78 at 800k.