Erciyes Üniversitesi Tıp fakültesi hastanelerine başvuran cinsel saldırı olgularının değerlendirilmesi
The evaluation of sexual assault cases referred to Erciyes University Medical Faculty Hospitals
- Tez No: 521681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ASİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; cinsel saldırı mağduru olan olguların sosyodemografik özelliklerini, cinsel saldırı sonucunda ortaya çıkan patolojileri, tıbbi takip ve tedavi ile rehabilitasyon sürecini etkileyen faktörleri ortaya koyarak; tıbbi, hukuki ve sosyal destekleri ve bu desteklere ulaşılabilirliği sağlamaya yönelik katkı sağlayacak verileri ortaya koymaktır. Materyal ve Metot: Cinsel saldırıya maruz kaldığı iddiası ile 2007-2017 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına başvuran olguların adli tıbbi kayıtları retrospektif olarak tarandı. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı bünyesinde multidisipliner olarak değerlendirilen 190 olgunun verileri incelendi. Elde edilen veriler TurcosaCloud (TurcosaLtdCo) programı kullanılarak Kruskal Wallis, Pearson Ki kare, Shapiro-Wilk testleri ile istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is; to reveal sociodemographic properties of cases being the victim of sexual assault, factors affecting pathologies, follow-up, treatment and rehabilitation process occurred as the result of sexual assault; to reveal medical, legal and social supports and the data that will contribute towards enabling accessibility to these supports. Material and Method: Forensic medical records of sexual assault victims applied to Erciyes University Medical Faculty Department of Forensic Medicine between 2007-2017 by asserting the claim of sexual assault were scanned retrospectively. Data of 190 cases assessed in a multidisciplinary manner within Erciyes University Medical Faculty Department of Forensic Medicine were examined. Obtained data were assessed statistically by using TurcosaCloud (TurcosaLtdCo) program through the Kruskal Wallis, Pearson Chi-Square, Shapiro-Wilk tests.