Türkiye'de kamu personel sistemi ve eğitim istihdam ilişkisine yönelik Sivas il merkezindeki kamu kurumlarında bir uygulama
Public personnel management in Turkey and an application relates to education-employment linkage in the public institutions of Sivas province
  1. Tez No: 52174
  2. Yazar: RACİ KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
II ÖZET Günümüzde az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları en büyük problemlerden birisi, bütün alanlarda nitelikli insangücünün yetersizliğidir. Modern yaşamın seviyesini gösteren teknolojik seviyedeki gelişmişlik ve sosyal organizasyonların kompleksliği, nitelikli insangücüne olan talebi her geçen gün artırmaktadır. Teknolojik ve sosyal yaşamdaki süratli değişime ayak uydurabilmek için her şeyden fazla bu değişime ayak uydurabilecek bir adaptasyon kabiliyetine ihtiyaç vardır.Türkiye örneğine baktığımızda, kamu yönetimini ve kamu personel yönetimini bu fonksiyonu gerçekleştirebilecek kapasitenin çok ötesinde olduğunu görmekteyiz. Çağdaş dünyada her ülkenin sermayeye olduğu kadar, bu sermayeyi akılcı bir şekilde kullanacak olan ve özellikle gelişmeyi destekleyecek nitelikli insangücüne de aym derecede ihtiyacı vardır. Nitelikli insangücü miktarının artmasını sağlayan en önemli araç ise şüphesiz eğitimdir. Kalkınma ve gelişme için kamu personel yönetimine düşen, eğitim ve istihdam arasında bir ilişki kurarak, kamu yönetiminde hizmetsel etkinliği sağlamak için, kamu personelim daha kalifiye ve nitelikli hale getirmektir. Unutmamak gerekir ki sistem ne kadar mükemmel olursa olsun, önemli olan organik yapıya hayat verecek insangücünün nitelikli olmasıdır. Bu çalışma, teorik ve amprik olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda, Türkiye'de kamu personel yönetimi ve eğitim-istihdam ilişkisi incelenmiştir. Amprik bölümde ise, Sivas il merkezindeki 15 kamu kurumunun personel, idari, mali ve muhasebe servislerinde çalışan kamu personeli üzerinde, eğitim-istihdam arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla bir uygulama yapılmıştır. Anket sorularına verilen cevaplar doğrultusunda değerlendirmeler yapılarak bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Today, the lack of qualified manpower in all areas is one of the serious problems of the underdeveloped and developing countries. Technological improvement indicating the level of the modern life and complexity of the social organizations increase the demand for qualified manpower, permanently. Firstly, it needs a capability for adaptation to the speed changing in technological and social life. In Turkey, wee see that public administration and the public personnel management are far from having this capacity. Each country in the modern world needs not only capital formation but also qualified manpower which has an important role to ensure the rational use of resources and support the development process. Surely, education is the most important tool to increase the amount of the qualified manpower. The public personnel management has to set a linkage between education and employment and increase the level of quality of the public personnel to reach the efficiency in public administration. At the same time, it must be taken into the account that the qualified manpower which will keep alive the organic structure is as important as the sufficiency of a system. This study consists of two parts which involve theoretical and empirical framework. In the theoretical part, the public personnel management and relations between education and employment in Turkey are examined. In the empirical part of the study, a practice to define the linkage between education and employment is applied on the personnel working at the fifteen public institute in the city center of Sivas. Then the answers given to the questions of the inquiry are analyzed and some propositions are suggested.