Farklı derece gün bölgelerine göre optimum yalıtım kalınlığının yatırım-tasarruf yöntemine göre hesaplanması ve çevresel etki analizi
Analysis of optimal insulation dimension according to different degree day zones and calculation according to investment-saving method and environmental impact analysis
- Tez No: 521745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ülkemizde sanayi sektöründen sonra enerji tüketiminin en fazla olduğu sektör bina sektörü olarak raporlarda yer almaktadır. Mevcut ve yeni yapılan binalarda sağlanacak enerji verimliliği ile hem ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı hem de sera gazı emisyon değerlerinde önemli derecede azalma sağlanmış olacaktır. Yeterli derecede ve standartlara uygun bir şekilde yapılmış ısı yalıtımlı bir binada, ısıtma dönemlerinde, iç ortamdaki konfor sıcaklığını sağlamak için gerekli enerji sarfiyatı azalmış olacaktır. Bu çalışmada ısıl konfor, enerji tasarrufu ve emisyon miktarlarının azaltılabilmesi için ülkemizde standart olarak kullanılan TS 825 ısı yalıtım yönetmeliği dahil olmak üzere ömür maliyet analizi hesap yöntemi, yatırım tasarrufu hesap yöntemi ve yıllık enerji maliyeti hesap yöntemini kapsayan dört farklı hesaplama yöntemi ile dört farklı gün bölgesi ve dört farklı ısı yalıtım malzemesine göre optimum yalıtım kalınlığının belirlenmesi üzerine bir dizi çalışmalar yürütülmüştür. Yapılan bu çalışmada optimum yalıtım kalınlığının enerji tasarrufu, enerji/yatırım maliyeti açısından önemi ortaya konulmuş, sonuçlar çevre ve enerji maliyetleri açısından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sector with the highest energy consumption after the industrial sector in our country is included in the report as the building sector. The energy efficiency provided by the existing and new buildings will bring about a significant decrease in the energy dependency of our country and the greenhouse gas emission values. In a thermal-insulated building made to a sufficient level and in accordance with the standards, the energy consumption to ensure the comfort temperature in the interior will be reduced during the heating periods. In this study, four different calculation methods including the life cost analysis calculation method, the investment saving calculation method and the annual energy cost calculation method including the TS 825 thermal insulation regulation, which is used as the standard in our country in order to reduce thermal comfort, energy saving and emission amounts, and a series of studies have been carried out on determining the optimum insulation thickness according to four different thermal insulation materials. As a result of this study, the importance of energy saving and energy / investment cost of the optimum insulation thickness has been put forward and the results have been examined in terms of environment and energy costs.