Bina dış duvar yalıtımının enerji ve ekserji analizi yöntemiyle optimize edilmesi
Optimizing of exterior wall insulation thickness of buildings with energy and exergy analysis method
- Tez No: 420532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında dört farklı ildeki mevcut binaların dış kabukları için optimum yalıtım kalınlıkları hesaplanmıştır. Hesaplamada kış ayları düşünülerek ısıtma yüklerinden yararlanılmış ve 2008-2014 yılları arası ortalama derece-gün değerleri kullanılmıştır. Isıtma türü olarak doğalgaz, kömür, kalorifer yakıtı ve elektrik, ısı yalıtım malzemesi olarak XPS, EPS ve taşyünü karşılaştırılmıştır. Yakıt ve yalıtım maliyetleri, ısı yalıtım kalınlığına bağlı bir grafik üzerinde toplanmış ve optimum ısı yalıtım kalınlığını belirten, tek minimum noktası olan bir polinom ortaya çıkarılmıştır. Enerji analizi, yakıt maliyeti parametreleri içerisindeki yakıtların yanma enerjilerinden yararlanarak, ekserji analizi ise optimum yalıtımlı ve yalıtımsız duvarın ısı kayıpları ve duvar katmanının yüzey sıcaklıkları kullanılarak yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda, yalıtım malzemesine, kullanılan yakıt cinsine ve iklim bölgelerine göre hesaplanan optimum yalıtım kalınlıkları İzmir'de 5-15 cm, İstanbul'da 7-19 cm, Ankara'da 8-22 cm ve Erzurum'da 12-31 cm aralıklarında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the optimum insulation thickness for the coat of the existing buildings in four different cities was calculated. In this calculation with considering the winter months the heating load and the average degree-day valuation between the years 2008-2014 were used. Natural gas, coal, fuel-oil and electricity were compared as types of heating, and XPS, EPS and rockwool were compared as heat insulation materials. Costs of insulation and fuel were accumulated on a graphic depending on heat insulation thickness, and emerged a polynomial, that shows the optimum heat insulation thickness, which has an only minimum point. The energy analysis was made with the help of combustion of fuels in the parameters of fuel cost, and the exergy analysis was made with the help of the heat loss of the optimum insulated and non-insulated wall and the surface of the wall layer. As a result of these calculations, it is determined according to the insulation materials, fuel type and climatic region that, the optimum insulation thicknesses is 5-15 cm in İzmir, 7-19 in İstanbul, 8-22 cm in Ankara and 12-31 cm in Erzurum.