Kocaeli bölgesinde tek nokta Casagrande deneyi kullanılarak tan β katsayısının belirlenmesi
Determining the variable tan β parameter value in the liquid limit test formula for the city of Kocaeli
  1. Tez No: 521749
  2. Yazar: EVİNÇ BOYLU SARICAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kıvam limitleri doygun durumda davranışı belirlemede yardımcı olur. Bu nedenle kohezyonlu zeminlerin sınıflandırılmasında kıvam limitlerinin belirlenmesi çok önemlidir. Likit limit ve plastik limitin tespitinde kullanılan deneyler, deneyi yapan kişiye ve deney aparatına bağlı olmak üzere birçok belirsizlik içermektedir. Özellikle tek nokta likit limit deneylerinde kullanılan formülündeki β parametresi bölgesel olarak değişmektedir. Bu çalışmada Kocaeli bölgesine ait zemin numuneleri üzerinde yapılmış olan Casagrande tek nokta likit limit deneyi ile normal likit limit deneyleri karşılaştırılmış. Yapılan deneysel çalışma sonuçlarından elde edilen akma eğrisinin eğiminden bir bağıntı elde edilmiştir. Ayrıca yapılan deneysel çalışmalar sonucunda N>25 ve N
Özet (Çeviri)
This document is a guide how consistency limits are helpful in determining how soils their behaviour when saturated. Thus, identifying the consistency limits in classifying cohesive soils carries importance. Utilized in the determination of liquid limit and plastic limits, tests involve many ambiguities, depending on who and what the tester is. Specifically the β parameter within the formula which is used in one point liquid limit tests, changes according to regions. This study examines the results of the limit test, conducted over the soil samples from Kocaeli region by comparing. Casagrande one point liquid limit test and normal liquid limit tests. A correlation is obtained from the slope of the curve from the experimental study result. It is predicted that the average tan β calculated values can be used in the work. In addition, the average tan β values were calculated by evaluating N > 25 and N < 25 strokes as experimental results. The results of the experiments performed in different regions of Kocaeli province were taken from a sample company and calculated by using the tan β average value obtained from the correlation obtained in this study and the liquid limit values calculated using the classical formula were examined by creating a table. It is predicted that the average tan β values calculated in the work done can be used. Keywords : Casagrande Experiments, Consistency Limits, Liquid Limit, Tan β Degree.