Kocaeli bölgesinde yer alan tüm kamu ve özel hastanelerde çalışan yönetici hemşirelerin çatışma nedenleri ve çatışma yönetim tarzlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
To determine why administrative nurses who work in state hospitals and private hospitals in kocaeli are in disaggreement and what they think about methods for disaggreement management.
- Tez No: 203421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kocaeli bölgesinde yer alan tüm kamu ve özel hastanelerde çalışan yönetici hemşirelerin çatışma nedenleri ve çatışma yönetim tarzlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi.Bu çalışma, Kocaeli bölgesinde yer alan kamu ve özel hastanelerde çalışan yönetici hemşirelerin çatışma nedenleri ve çatışma yönetim tarzlarına ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik planlanan tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Kocaeli ilinde yer alan 1 Üniversite Hastanesi, 10 Özel Hastane ve 10 Devlet Hastanesinde çalışan yönetici hemşireler (N=230) oluşturmaktadır. Evrenin tümüne ulaşmak hedeflenerek örneklem yöntemi kullanılmamış, araştırmacı tarafından literatür ışığında hazırlanan anket formlarına yanıt veren, toplam 217 kişi örneklemi oluşturmaktadır. Verilerin istatistiksel analizinde, sayı, yüzde, t ?testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve post-hoc Tukey testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
To determine why administrative nurses who work in state hospitals and private hospitals in Kocaeli are in disaggreement and what they think about methods for disaggreement managementThis study is a descriptive study which is planned to determine why administrative nurses who work in state hospitals and private hospitals in Kocaeli are in disaggreement and what they think about methods for disaggreement management. The research consists of the administrative nurses (N=230) who work in 1 university hospital, 10 private hospitals and 10 state hospitals in Kocaeli. What was aimed to do was to reach all the nurses. The method for exemplification was not used. 217 people, who answered the questions in the questionnaire prepared in the light of literature by the researcher, were in the exemplification. In the statistical analysis of data, number, percentage, t-test, one-way variance analysis (ANOVA) and post-hoc Tukey test were all used.