Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile NMOS elemanının modellenmesi
NMOS device modelling with augmented reality technology
- Tez No: 521760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dijital çağın, hızlı gelişen teknoloji ile her gün hizmetimize sunduğu imkânlar ve bireylerin sunulan bu imkânlara sağladıkları hızlı adaptasyon göz önüne alındığında, eğitim kurumlarının da bu hızlı gelişime ayak uydurmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Eğitim kurumlarının teknik donanımları temin edebilmesi sadece bütçe meselesidir. Ancak edinilen teknik donanımlarla kullanılabilecek dijital içeriklerin temin edilmesi hem zaman hem işgücü hem tecrübe hem de bütçe meselesidir. Bu nedenle günümüzde eğitim adına ele alınması gereken en önemli konulardan biri dijital içeriklerin oluşturulması olmalıdır. Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamaları, beraberinde getirdiği taşınabilir olma, farklı donanımlara uyarlanabilme, ilgi uyandırma gibi üstün artıları sayesinde eğitim alanında en çok tercih edilen interaktif dijital içeriklerin başında gelmektedir. Yapılan araştırmalar, AR kullanılarak geliştirilen eğitim içeriklerinin, öğrenme sürecinde öğrencilerin motivasyonunu artırmada ve soyut kavramları anlaşılabilir kılmakta başarılı sonuçlar elde ettiğini göstermiştir. Bu tez çalışmasında, Elektrik Elektronik Mühendisliği (EEM) alanında bir eğitim içeriği oluşturmak için bir demo AR uygulaması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen AR uygulamasında analog ve sayısal devrelerde yaygın olarak kullanılan MOSFET (Metal Oksit Yarı İletken Alan Etkili Transistör) transistörünün bir türü olan N kanallı MOSFET (NMOS) elemanı modellenmiştir. AR uygulaması NMOS eğitimi almış ya da almakta olan ve yarıiletkenler konusunda bilgi sahibi olan EEM 2. ve 3. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler üzerinde test edilmiştir. Yapılan testler sonucunda AR teknolojisinin soyut kavramların somutlaşmasına önemli bir katkısı olduğu görülmüştür. Aynı zamanda, AR ile geliştirilen eğitim materyalini kullanmaya başlayan öğrencilerin konuya olan motivasyonlarının gözle görülür düzeyde arttığı ve öğrencilerin teknolojiyi çok etkileyici buldukları görülmüştür. Sonuç olarak, Elektrik Elektronik Mühendisliği alanındaki diğer ders ve konularda eğitimcilerle işbirliği içerisinde AR eğitim materyali geliştirilmesi son derece yararlı olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the fast-paced technology in the digital age, it becomes clear how important it is for educational institutions to keep pace with this fast-paced development, while individuals are highly adaptable to this rapid development and new technologies which been brought to their services. It is only the budget issue that educational institutions can provide technical equipment. However, it is both time, labor, experience, and budget issues to provide digital content that can be used with the acquired technical equipment. For this reason, one of the most important issues to be addressed in education today should be the creation of digital contents. Augmented Reality (AR) applications are among the most preferred interactive digital content in education, thanks to their superior portability, adaptability to different hardware, and arouse curiosity. Research has shown that educational contents developed using AR have been successful in enhancing motivation of students and making abstract concepts understandable in the learning process. In this thesis study, a demo AR application was implemented to form a training content for the field of Electrical and Electronics Engineering (EEE). In the developed AR application, an N-channel MOSFET (NMOS) element which is a type of MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) transistor widely used in analog and digital circuits, is modeled. The AR application has been tested on students in EEE 2nd and 3rd classes who have trained or are studying NMOS and have knowledge of semiconductors. As a result of the tests, it has been observed that AR technology has a significant contribution to the concretization of abstract concepts. At the same time, it has been seen that the motivation of the students who started to use educational material developed with the AR increased visibly and that the students found the technology very impressive. As a result, it has been concluded that the development of AR training materials in cooperation with trainers in other courses and subjects in the field of Electrical and Electronics Engineering will be very useful.